Onur Yürüyüşü’ne Valilik Yasağı

Gökkuşağı Dayanışma Ağı’nın düzenlediği İzmir Onur Yürüyüşü’nün bu sene dördüncüsü düzenlendi. “Terör örgütü propagandası yapılacağına dair istihbarat alındığı” gerekçesiyle valilik yürüyüşü yasaklama kararı aldı. Kararı protesto etme amacıyla 19.00’da toplanan homofobi ve transfobi karşıtları Kordon sahile yürüdü

İzmir Onur Yürüyüşü’nün bu yıl, 4 Haziran Cumartesi günü dördüncüsü düzenlendi. Yürüyüş 19.00’da Alsancak Kıbrıs Şehitleri ÖSYM binası önünden başlayıp, İzmir Kordon sahilinde oturma eylemi ardından son buldu.  Gökkuşağı Dayanışma Ağı tarafından düzenlenen yürüyüşe valilik  “terör örgütü propagandası yapılacağına dair istihbarat alındığı” gerekçesiyle yasak getirdi. 4. Onur Yürüyüşü’nün yasaklanması homofobi ve transfobi karşıtları tarafından protesto edildi. Polis, LGBTİ sembolü olan gökkuşağı bayrakları ile toplanan kişilere barikat kurdu. Polisin “Dağılın” anonsuna “Homofobik devlet, yıkacağız elbet” sloganları ile karşılık verildi. Kısa süre içinde olaysız bir şekilde yürüyüşçüler ters yönde ilerleyerek Kordon sahile gitti.

Yüzlerce kişi “Aşk, aşk hürriyet; uzak olsun nefret”, “Susma haykır eşcinseller vardır” gibi sloganlar atarak valiliğin bu kararını kınadı. Ardından herkes 6 Haziran’da, Konak Kent Konseyi’nde düzenlenecek basın açıklamasına davet edildi. Protestoya civar esnaftan ve orada bulunan diğer insanlardan da destek geldi.

(Görsel kaosgl.org sitesinden alınmıştır.)