KADIN, STAND UP, ELEK: BENAN BİLEK

Türkiye’nin ilk soft pornografik stand up gösterisini yapan, elek sanatıyla uğraşan, enerjik, metin yazarı, sıradışı bir kadın Benan Bilek. “Biz Bize Kız Muhabbeti” adlı stand up gösterisiyle her ay İzmir Coffeco’da kadınlarla buluşuyor. Bilek, Stand up’a nasıl başladığını ve kendisiyle ilgili bilinmeyenleri Ünivers’e anlattı

Biz Bize Kız Muhabbeti’nde ne anlatıyorsunuz?
Kadınlarla ilgili konulardan bahsediyorum; başımıza gelen olaylardan, kendi yaşanmışlıklarımdan. Anlattığım temel konu belli, biz kadınlar. Gösteriyi iki bölüme ayırdım. İlk başta kendimle ilgili durumları anlatıyorum daha sonra kadın erkek ilişkisi, kadının diğer kadınlarla olan ilişkisinden bahsediyorum ve konumuzla ilgili bir şarkı söyleyerek ara veriyorum. İkinci bölümdeyse yine şarkıyla açılış yapıyoruz. Oradan annemle ilgili bir şeyler anlatıyorum, kendi yaşadığım anılardan bahsediyorum ve ardından yine bir şarkı söyleyerek kapanışı yapıyoruz.

Sahneye ilk  çıkışınız nasıl oldu?
En yakın arkadaşım Öznur’un beni desteklemesiyle bu işi yapmaya cesaret ettim. İlk sahneye çıkışım 2014 yılında oldu. Hayatımda en heyecanlandığım andı diyebilirim. Bir tane daha yapabilecek miydim, bilmiyordum. İlk gösteriyi videoya aldırdım. İlk önce kendimi izledim, daha sonra seyircilerin tepkilerini izledim. Seyircilerin nerede daha çok keyif aldığını ve nerede benim enerjimin düştüğünü keşfettikten sonra bunlar üzerine yoğunlaştım. İki ay sonra tekrar bir gösteriye çıktım. Gösteri sayım bundan sonra ayda iki ve üçe çıkmaya başladı. Her bir gösteride bir sürü insan kazanmaya başladım ve üzerinde durduğum konuları iyi saptadığımı fark ettim. Yaptığım işten çokça keyif alıyorum ve çok mutluyum. Bir kadının kelimelerle başka bir kadına dokunması çok değerli bir şey.

Biz Bize Kız Muhabbeti’nde en keyif aldığınız nokta ne oldu?
Gösteriye başlamadan önce yoklama alır gibi elimdeki listeden herkesin ismini okuyorum. Hem ben seyircilerimi göreyim, hem onlar birbiriyle tanışsınlar diye. Bir gösterimde isimleri okurken bir izleyicim: “ Okuduğunuz isim benim ortaokul arkadaşım” dedi. Gösterinin 15 dakikalık arasında oturup sohbet ettiler ve dönünce yanyana oturdular. Birbirlerini yıllar önce bir şekilde kaybetmişler  ve burada tekrar buluştular. Bir gösterimde yine bu şekilde isimleri okurken bir seyircimin gelinlik mağazası olduğundan bahsetmiştim. Gelen seyirciler arasında o seyirciden randevu alan kadınlar oldu. Buradan çıktıktan sonra bu şekilde dostluklar kurulması beni en mutlu eden şeylerden biri oldu. Bu ortamda bir kadının bir kadını desteklemesi  bana çok tatmin edici geliyor. Ben de yeni insanlar tanımaktan zevk alıyorum. Kendinden ve bazı şeylerden sıyrılmış insanlarla tanışmaktan dolayı memnun oluyorum. Gösteri sırasında, 50 kadının içinde statü, yaş veya ego kalmıyor. Geçmişten ve şu anda yaşanılan her şeyden sıyrılmış 50 kadınla buluşuyorum. Yaşlı bir kadın da genç bir kadın da gösteriye katıldığı için, ortamda homojen bir yapı oluşuyor, birden herkes aynı yaşta oluyor. Çünkü aynı konulara gülüp aynı konularda ortak paydada buluşuyorlar. Bunlar beni motive ettiği için bu işi yapmaya devam ediyorum.

Yaptığınız un eleklerinin hikayesi nedir?

Ben ilişkilerimin bitmemesi için elimden geleni yapan bir insanım. Ama hayat bir elek, bu yüzden mutlaka bir şeyleri ya da birilerini eliyoruz. Ben de tam 11 yıldır eleklerimi yapıyorum. Sevgi ve sabırla onları işliyorum. Bu elekleri yaparken, dostluklarımı, anılarımı ve içimde kalan her şeyi eleme fırsatı yakaladım. Emeğin ne demek olduğunu bilen insanlar için eleklerime sergi açmaya karar verdim. İşte bu anda, iki önemli hayalim gerçekleşiyor.  Coffeeco’nun sahibi ve arkadaşım Dilek’le el ele verip hem kadınları güldürüyorüm hem de burada eleklerimi sergileme fırsatı buluyorum.

Bu gösterilerin ardından edindiğiniz izlenimler neler oldu?
Değişik işleri yapmayı seven bir insanım. Bir şeyi ilk kez yapmanın haklı gururunu yaşıyorum. Stand up gösterisi yapan ve çok başarılı olan kadınlar da var,  ama izleyicisi sadece kadın olan tek stand upçı benim. Biz Bize Kız Muhabbeti’nde belki de aslında ben kendimi tedavi ediyorum. Çünkü gülmek ve gülümsemek için her yolu seçiyorum. Burada ben kendi içimde açtığım boşluklara bir sürü yeni insan kazandırdım. Her gösteriden sonra benim Facebook hesabıma en az 10 kadın ekleniyor. Son bir sene içinde çok güzel dostluklar edindim. Gösterime gelen kadınlarla daha sonra dışarda da buluşup birlikte vakit geçiriyorum. Bunun büyük bir nimet olduğunu düşünüyorum çünkü onlarla ortak birçok noktada buluştuğumu hissediyorum. Burada geçirilen 3 saatin gelen kadınlar için özel olmasını istiyorum. Yoğun tempo içinde kadınların kendilerine üç saat ayırmaları bulundukları ortamdan uzaklaşmalarını ve olabildiğince eğlenmelerini istiyorum. Çünkü, buradan çıktıktan sonra yine kendi sorunlarına dönecekler. Hayatın içinde yeterince mutsuzluk var, ben de bu üç saatlik dilimde kadınları mutlu etmek istiyorum. Mutsuz ola ola mutlu etmeyi öğreniyoruz belkide… Bakış açını değiştir sözüne çok inanıyorum. Bu tempoyu yakaladığım için, enerjimi dağıtabildiğim için çok mutluyum ve gururluyum. Bir ilki başarmak beni besleyen bir duygu. Yıllarca halkla ilişkiler, tanıtım ve reklam işlerinde çalıştım. Sadece rotamı çevirdim. Ürün; Biz Bize Kız Muhabbeti. Aslında bildiğim enstrümanları kendime kullanıyorum. Müziğin, dekorun ve ödüllendirmelerin insanlar için birleştirici birer parça olduklarını meslek hayatımda öğrenmiştim, şimdi burada samimi bir ortam yaratmak için bu deneyimlerimi kullanıyorum. Sonuç; Hayat kısa, lütfen tadını çıkar. Takma, yeni insanlara açık ol. Sen de bana şimdi hoşgeldin diyorum.