BU MAÇI ALICAZ!

İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi 25 Mayıs çarşamba günü spor, medya ve toplum üzerine öğrencilere yönelik bir panel düzenledi. Spor medyasında öne çıkan isimlerin konuştuğu panele öğrencilerin ilgisi yoğundu

Medya ve İletişim Bölümü’nden Altuğ Akın’ın moderatörlüğünü üstlendiği panelde Ege Üniversitesi’nden Ahmet Talimciler, Eurosport ve Socrates’ten Sencer Yücel, Lig TV’den Erman Gönülşen ve Taraftar Hakları Derneği’nden Burkal Efe Sakızlıoğlu konuştu.

Konuşmacılardan Ermen Gönülşen, daha üniversiteye adım atar atmaz aklında spor medyasında çalışmak olduğunu söylerken, öğrencilere de kendisi gibi hedeflerini en baştan koymaları konusunda tavsiyede bulundu. Ege Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Doçent Doktor Ahmet Talimciler ise aslında futbolcu olmak istediğini, akademisyenliğe yöneldiğinde ise futbol içinde ukde olarak kaldığından sevdiği bu sporu kendi branşı olan sosyoloji içinde incelediğini söyledi. Socrates’ten Sencer Yücel, çalıştığı derginin ilk başta maddi zorluk yaşadığını ancak zaman içinde bunları aştığını anlattı. Ardından dergisinin, diğer sporlara kıyasla futbola ağırlık verdiği için eleştiriler aldığını belirtti ve ileride iş bulmak konusunda problem yaşamamak için kişisel becerilerin mümkün olduğunca erken zamanda geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Son olarak moderatör Altuğ Akın, işin taraftar bölümüne bakmak istediğini söyleyip sözü Taraftar Hakları Derneği’nden Burkal Efe Sakızlıoğlu’na bıraktı. Sözlerine İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne teşekkür ederek başlayan Sakızlıoğlu, önce kısaca Taraftar Hakları Derneği’ni anlattı. Daha sonra, taraftarla medyanın arasında bulunan çatışmadan söz ederek taraftar olmanın mantıkla değil, ancak tutkuyla açıklanabileceğini vurguladı. Panelin sonunda, moderatör Altuğ Akın’ın, İzmir’i kıstas alarak yereldeki spor medyasının nasıl daha iyi iş yapabileceğini sorgulaması üzerine Ege Üniversitesi’nden Ahmet Talimciler, Göztepe ve Karşıyaka üzerinden yola çıkarak örnekler verdi.