İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden Çipras’a Fahri Doktora

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’a İzmir Ekonomi Üniversitesi tarafından Yunanistan’ın ekonomik krizden çıkmasında gösterdiği çabaları ve sığınmacı krizi konusunda sergilediği insani politika sebebiyle politik iktisat dalında fahri doktora unvanı verildi.
Ünvanın takdim edildiği törende Türkiye-Yunanistan ilişkileri hakkında konuşan Çipras, “Bugün Yunanistan ve Türkiye bir adım attık. Bu adım sadece ikili ilişkiler açısından değil, aynı zamanda da insani değerler ve AB müktesebatı açısındandı.” dedi. Mülteci sorununu çözmek için özveride bulunacaklarını ifade eden Çipras, sözlerine “Sabır, ısrar ve inatla yön değiştirmek için çalışmalar yapmak zorundayız. Başaracağız, ben kararlıyım. Tüm gücümle mücadeleyi vermeye, ideolojik farklılıklarımızı kenara atarak dayanışma, dostluk, istikrarla yön vermek için mücadele edeceğim.” şeklinde devam etti.
Çipras, özellikle Ege Denizi ve Akdeniz’de yaşanan mülteci sorununa vurgu yapmayı da ihmal etmedi: “Bizler artık bir yumruk koyup masaya, bütün Avrupa’nın geleceğine yönelik olarak bir yön vermek arzusundayız. Kendi duruşumuzu gelişmelere entegre etmeye çalışıyoruz. Mülteci krizi yaşıyoruz, bu her gün karşılaştığımız bir gerçek. Avrupa’dakiler ilk kez bu mülteci krizi ile oradakileri görmüş oldu. Onları yattıkları derin uykudan uyandırdı. Evlerinin avlularına, kapısına geldi bu sorun. Kendimize karşı borcumuz var, gelecek nesillere hatta geçmişimize de borcumuz var. Diyalogun, işbirliğinin içinden sorunlarımıza çözüm üretebiliriz. Aynı zamanda öyle yollar bulabiliriz ki halklarımız artık bu yollarda sorunların üstesinde gelecek güce sahip olurlar. Yunanistan ve Türkiye önemli bir adım attı. Yolumuz uzun ama çok büyük bir hedef. Bildirgeler, iyi niyetler yeterli değil. Sabır, ısrar ve inatla yön değiştirmek için çalışmalar yapmak zorundayız. Başaracağız, ben kararlıyım. Tüm gücümle mücadeleyi vermeye, ideolojik farklılıklarımızı kenara atarak dayanışma, dostluk, istikrarla yön vermek için mücadele edeceğim.”
İEÜ Konferans Salonu’nda gerçekleşen törene Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın yanı sıra, İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, İEÜ Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen, konuklar, akademisyenler ve öğrenciler de katıldı.
İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, Çipras’ın öğrencilik yıllarında öğrenci hareketlerinde yer aldığı gibi kendisinin de 1968 kuşağı öğrenci hareketleri içinde olduğunu belirtti. Ardından, öğrencileri girişimci ve yenilikçi olarak tüm dünya için yetiştirdiklerini anlatan Demirtaş, “Amacımız daha iyi eğitim, daha güçlü ekonomi, sosyal adalet ve daha fazla demokrasi idi. Şimdi İzmir Ekonomi Üniversitesi’ndesiniz. Biz 15 yıllık bir üniversiteyiz. Hiçbir devlet yardımı almadan, Ticaret Odası Eğitim Vakfı olarak 2001 yılında kurduk. 8 bin 500 öğrenciye eğitim veriyoruz. Öğrencilerimiz 3 bin 517’si tam burslu olarak eğitim alıyor. 8 fakültede 39 lisans programı bulunuyor. Eğitim dilimiz İngilizce. 9 dilde 2’inci dil eğitimi veriyoruz. 2 dillerden birisi de Yunanca. 684 öğretim üyemiz içinde 5 Yunanlı hocamız ve 5 Yunanlı öğrencimiz var” diye konuştu.
Törende konuşan bir diğer isim olan İEÜ Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen, “Orta Doğu’dan Avrupa’ya uzanan bir bölgenin halkları olarak, birbiri ardına ortaya çıkan ekonomik, siyasi ve insani krizlerle sarsıldığımız ve mücadele ettiğimiz bir dönemden geçmekteyiz. Türkiye ve Yunanistan kıyıları yine yoğun bir insani trajediye sahne olurken aynı zamanda her iki tarafta da bu trajedinin kurbanlarına, mültecilere destek olan çok çeşitli girişimlere şahit olunmaktadır” dedi.
Törende, Çipras’a Moda Tasarım ve Tekstil Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır ve öğrenciler tarafından Agora Antik Kenti’ndeki desenlerden hazırlanan elyapımı bir halı hediye edildi.