İZMİR’DEN URFA’YA YARDIM

İzmir Ekonomi Üniversitesi Ekonomili Göztepeliler Kulübü, Şanlıurfa Haliliye Terzi İlk/Ortaokulu’na kıyafet yardımı kampanyası başlattı. Kulübün üyelerinden Ezgi Yaparsoy ile kampanya hakkında konuştuk

Ekonomili Göztepeliler Kulübü, İEÜ’de Göztepeli öğrenciler tarafından kuruldu. Üniversitedeki Göztepelileri bir araya getirmek, sosyal etkinlikler yapmak ve sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmek amacıyla kurulan kulüpte, 60 üyeden 40’ı aktif olarak çalışıyor. Kulüp ayrıca , 20 Nisan 2002 yılında Göztepeli üniversiteliler tarafından kurulan Göztepe Uniforce’a bağlı olarak çalışmalarını yürütüyor.

Şanlıurfa’ya kıyafet yardımı

Kulüp üyeleri, Göztepeli arkadaşları Büşra Arslan’ın Haliliye Terzi İlk/ orta okulu’na sınıf öğretmenliğine atanması ve oradaki öğrencilerin durumundan bahsetmesi üzerine projeye başlamaya karar verdiler. Önce kendi aralarında atkı, şapka, kaban, ayakkabı gibi eşyaları toplayıp göndermeyi planlayan Göztepeliler daha sonra Uniforce’a bağlı bir kulüp olarak daha iyi şeyler yapabilceklerine inanarak projeye ilk adımlarını attılar. Öncelikle Okul Müdürü Osman Çiçek ile iletişime geçen kulüp üyeleri, Çiçek’ten öğrencilerin fotoğraflarını ve sınıf listelerini göndermesini istediler. Okulda yardıma ihtiyacı olan çok sayıda öğrenci olduğunu gören kulüp üyeleri, projeyi genişletmeye ve üniversite dışında da yaymaya karar verdiler Projenin geçen 25 Kasım’da resmi olarak başladığını söyleyen kulüp üyesi Ezgi Yaparsoy, proje süreci içinde Göztepe kulübü başkanı Mehmet Sepil’in kargo sponsoru olduğundan, Yeni Sistemli Koleji sahibi Meral Güler’in ayakkabı sponsoru olduğundan ve birçok öğrenci ve sınıf annelerinden geri bildirimler ve yardımlar aldığından bahsetti. Ayrıca, sosyal medya üzerinden geniş kitlelere ulaşmak amaçlı afiş yayınladıklarını söyleyen Yaparsoy, “afişi gören insanların sadece Urfa ve Göztepe yazısına dikkat çekip deplasmana gittiğimizi düşünmeleri üzerine panik yaşadık ve bunun yardım kampanyası olduğunu duyurmaya çalıştık”dedi. “Neden İzmir değil Urfa” diye tepkiler de aldığını belirten Yaparsoy, “İzmir’de çalışmalar yapmak öncelik sıramızda, fakat bir yakınımızın böyle bir taleple gelmesi üzerine dayanamadık” dedi.

Urfalılardan Tepki

Ekonomili Göztepeliler’e bir tepki de Urfalılar’dan geldi. Urfa.com’da yer alan haberde, kampanyada kullanılmış veya az kullanılmış çorap, mont, kazak gibi kıyafetlerin toplandığı, 500 bin Suriyeliye kucak açan Urfa halkının bu kampanyayı hakaret olarak gördü- ğü yazıldı. Yaparsoy, bu haber hakkında şunları söyledi; “Haberler bizi üzdü. Biz gelen yardım paketlerini teker teker açıp kontrol ettik. Kullanılmayacak durumda olanları Kızılay’a bağışladık. Zaten elimize geçenlerin çoğu yeni alınmış ya da çok kısa süreli kullanılmış, küçük geldiği ya da beğenilmediği için bağışlanmış eşyalardı. Ayrıca kullanılmış çorap kesinlikle bağışlamadık. Biz bu projeye sosyal sorumluluk adı altında başladık amacımız zor durumda olan öğrenci kardeşlerimize yardımcı olmaktı.” Kazak, mont, polar, şapka, bot, eldiven, atkı gibi eşyaların toplandığını ve yardımların ilk etapta İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne geldiğini, sayım yapılarak paketlendiğini ve 25 Aralık’da Şanlıurfa’ya gönderilerek projenin sonlandırıldığını söyledi.