Tesla Vakfı’ndan armağan

Sırbistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve Tesla Bilim Vakfı tarafından İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne Nikola Tesla büstü bağışlandı. İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğrenci ve Kurumsal Faaliyetler Müdürü Mine Kayıcan’la büstün önemi ve açılışı hakkında konuştuk

Sırbistan Fahri Konsolosu ve İEÜ Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Metin Akdurak, Sırbistan’a ziyaret gerçekleştirdi. Ziyareti esnasında Tesla Bilim Vakfı ile görüşmeler yapan Akdurak, vakfın Türkiye’ye Nikola Tesla büstü armağan etmek istediğini öğrendi. Yapılan görüşmeler sonucu, Türkiye Elektirik Mühendisleri Odası aracılığıyla büst Sırbistan’dan Türkiye’ye getirildi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne bağışlandı. C Blok 2. kat girişine konulan büstün açılışı 24 Kasım’da yapıldı. Açılışa, İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, Sırbistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Zoran Markovic, Tesla Bilim Vakfı Direktörü Milan Knezevic, Sırbistan Cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosu ve İEÜ Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Metin Akdurak, İEÜ Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen, İEÜ Mütevelli Heyet üyeleri, konuklar ve öğrenciler katıldı. İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğrenci ve Kurumsal Faaliyetler Müdürü Mine Kayıcan, büstü farkındalık sağlamak ve dikkat çekmek amacıyla üniversitenin en çok öğrenci trafiği olduğu C bloğun girişine koyduklarını söyledi. Büstün üniversiteye bağışlandığını duyduklarında mütevelli heyet makamı üyeleri ve üniversite idaresi olarak çok mutlu olduklarını belirten Kayıcan, büstün üniversiteye kabul edilmesi ve önemi hakkında şunları söyledi: “Nikola Tesla bilimde çığır açmış birisi ve üniversitemiz teknolojiye çok önem veren, gün geçtikçe teknoloji odaklı eğitime katkılar sağlayan bir üniversite. Son senelerde üniversite yö- netimi teknolojiyle ilgili çeşitli girişimlerde bulundu. Teslabunu destekleyen bakış açısına sahip bir bilim adamı olduğu için üniversite yönetimi büstü memnuniyetle kabul etti.

Tesla Kimdir?

Dünya çapında bilim ve teknolojiye önemli katkı sağlayan deneylere imzasını atan bilim adamı Nikola Tesla, 1856 yılında Hırvatistan’da doğdu. ABD’li mucit 1884 yılında Thomas Edison ile birlikte çalışmaya başladı. Edison, elektiriğin dağıtımı için kullandığı sistemi Tesla’dan aldı. 20 adet ampülü kablo olmadan 25 mil uzaktan yakabildiği kayıtlara geçen Tesla’nın en önemli projesi, kablosuz enerji iletimidir. Bunların dışında, Tesla’nın fl oresan lamba, hızölçer, elektron mikroskobu ve mikrodalga fırını gibi birçok icadı vardır.