MAHALLENİZİ KİM YÖNETİYOR?

Urban-tank ekibi, 11 Mayıs’ta Güzelyalı Parkı’nda “Mahallende Ne kadar Söz Sahibisin?” adlı bir etkinlik düzenledi. Etkinliğe katılan yaklaşık 500 kişi, çamaşır iplerine mandallarla kağıtlar asarak yaşadıkları mahallelerle ilgili  duygu, şikayet, istek ve önerilerini yazdı

Urban-tank ekbi, ‘Yaşadığımız yerde söz sahibi olmak bizler için ne kadar önemli?’ sorusunu mahalle sakinlerine üzerinde yalnızca ‘mahalle(m)….’ yazılı kağıtlarla yönelterek bir sonuca ulaşmaya çalıştı. Ekip, katılımcılardan çok farklı tepkiler aldıklarını söylüyor. Veriler kelimelerin kullanım sıklığı, cinsiyet ve yaş üzerinden analiz edilmeye devam ediliyor. Ancak şimdilik çıkarılan sonuç, mahalle sakinlerinin çamaşır iplerine mandallarla astıkları kağıtları daha çok duygu, şikayet, istek, öneri belirtme amacıyla ve de ilginç bir şekilde diğer mahalle sakinleriyle haberleşme aracı olarak kullanmaları.

Kimdir bu ‘Urban-tank’?

Urban-tank, kentlilerin yaşadıkları kentle ilişkilerini esas alarak araştırmacı ve müdahaleci projeler üreten bağımsız bir tasarım ve düşünce platformu olarak geçtiğimiz sene Eylül ayında Tuba Doğu ve Melis Varkal tarafından kuruldu. Kollaboratif bir organizasyon olma hedefiyle Urban-tank, geliştirdiği projeler bünyesinde farklı ekiplerle ilerleme hedefi taşımakta. Örneğin yakın zamanda gerçekleştirdikleri Mahalle(m) etkinliğini mahalle derneği üyeleri, mimar ve planlamacılardan oluşan 7 kişilik bir ekip gerçekleştirdi. Ekip, Deniz Balık, Gökhan Balık, Tuba Doğu, Sabri Özazar, Gizem Özmen, Melis Varkal, Nazlı Yatağan ve Özge Zafer’den oluşuyor.

“Çamaşır asma eyleminden yola çıktık”

Urban-tank ekibinden Tuba Doğu düzenledikleri etkinliğin çıkış noktasını şu şekilde anlatıyor: “Mahalle(m)” projesine geçtiğimiz sene bir araştırma projesi olarak başladık. Yaşadığımız kentte yaşam alanlarımızla kurduğumuz ilişkileri anket ve video yöntemleri ile sorgularken, bu düşünceler “neden fiziksel bir ortam üzerinden ifade edilmesin?” dedik ve “çamaşır asma” eyleminden ilham alarak, katılımcıların aktif rol üstlenmeleriyle şekillenecek bir enstalasyon hedefledik. Bu tarz bir müdahele için ise Güzelyalı Mahallesi’ni seçtik. Bu seçimde Güzelyalı Mahallesi’ndeki gelişmiş ve köklü mahalleli ilişkisi ve halihazır mahalle organizasyonlarının varlığı etkili oldu”.

Projeler devam edecek

Güzelyalı Mahallesi’nde gerçekleştirilen etkinlik, Mahalle(m) projesinin yalnızca bir aşaması. Urban-tank ekibi bu projeyi farklı yöntemlerle, farklı mahallelerde devam ettirmeyi ve de geliştirmeyi düşünüyor.  Bununla birlikte “Kent Boşlukları” başlığı altında Mart ayında gerçekleştirdikleri ve kentlerde atıl ve kayıp alan olarak tanımlanan viyadük altlarını kendisine dert edinen #viyadükaltındaneolmaz atölyesi gibi çalışmalar da ekibin gündeminde. Ekip, “Yakın zamanda farklı ölçeklerdeki kentsel boşluklar için fikir üretmek adına ’kent içerisinde tanımsız ve atıl kalan mekanlar kamusal alan kapsamında yeniden tanımlanabilir mi?’’  sorusunu sormaya devam edeceğiz” diyor.

Urban-tank ekibini  www.urban-tank.org ve facebook/theurbantank üzerinden takip edebilirsiniz.

Burak Karayalçın-Fatma Nihan Turgut