DSC_014311.05.2012 günü medyakulubu olarak Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ile röportaj gerçekleştirdik. Bizi kendi makamına kabul eden Çalkaya ağırlıklı olarak Balçova sorunları ile ilgili hazırladığımız soruları cevapladı.

Balçova Belediyesi Engelli Haritası

Siz de takdir edersiniz ki ‘Engelliler Haftası’ndayız . ilk sorumuz engelliler ile ilgili olsun istedik. Engelliler ile ilgili belediye olarak herhangi bir çalışmanız var mı?
-Tabiki var… 2004 Nisan ayında Belediye Başkanlığı mazbatamı aldıktan sonra ilk işim 6 kişilik bir birim oluşturmak oldu.
Bu birim Balçova’yı sokak sokak dolaşarak Türkiye’de bir ilk olan Engelli Haritası hazırladı. Bu engelli haritası ile hangi sokakta hangi türden ne kadar engelli vatandaşımız olduğunu bilebiliyoruz. Bu harita ile Balçova sınırındaki tüm engelli vatandaşlarımıza rahatlıkla ulaşabiliyoruz.
Ayrıca Belediye bünyesinde down sendromlu 20 kişilik bir halk oyunları ekibimiz var. Bu halk oyunları ekibimizi yaklaşık 7 yıldır hem yurt içi hem yurt dışında yarışmalara gönderiyoruz.

Öte yandan hareket etme kabiliyeti olan engelli vatandaşlarımızla ilgili çalışmalarımızda mevcut. Balçova için yaz aylarında gerçekleşen kır düğünlerinin önemi oldukça büyük. İlçemizde yaklaşık 30bin kişinin katıldığı kır düğünleri gerçekleşiyor. Bu engelli vatandaşlarımızda düğünler için nikah şekeri üretiyor. Üretim sürecinde tüm malzemeyi belediye olarak biz karşılıyoruz onlar üretiyor,satıyor parası da onlara kalıyor.
Bugün de belediye binasına görme engelli vatandaşlarımız için hissedilebilir alan yapıldı. Engelliler braille alfabesi (kabartma)ile rahatça belediye içinde kendi kendilerini yönlendirebilecek, belediye binası içinde istedikleri yere rahatlıkla kendi çabaları ile gidebilecek.

Amacımız sadece onları korumak değil, hayatın içinde kendi başlarına yaşayabilecekleri ortamı yaratmaya çalışıyoruz.

Kayseri tımarı: ‘’Eskiyi al süsle püsle piyasaya sür’’
Sakarya Caddesinin başından İzmir Ekonomi Üniversitesine kadar yürüme şansı buldunuz mu? Engelli olmadığımız halde yürümekte güçlük çekiyoruz.
-Çok yürüdüm. Biz bitmiş bir kent yapısının üzerinde ancak rötuşlar yapabiliyoruz yeni bir kent yaratamıyoruz. Kentin eğimleri, genişliği, yürüme yollarını hiç önceden belirlememişsiniz. Şimdi uydurmaya çalışıyorsunuz ne kadar doğru yapabilirsiniz? Kent bitmiş zaten. Bugün yapılanlar Anadolu deyimi ile Kayseri tımarı: ‘’Eskiyi al süsle püsle piyasaya sür’’ .
Düzenleme olur mu yani?

Zannetmiyorum. Dediğim gibi kent bitmiş. açık açık söyleyeyim Sakarya Caddesinde A101 den sonra mülkiyet problemleri var mahkemelik olaylar var. A101 den sonraki kısımda gece ışık düzeni problemleri de var . O da TEDAŞ’ın sorunu ama boş diye çok es geçiyorlar. Davaların bu yıl sonuna kadar bitmesini umuyorum sonra yeni baştan düzenleme düşünüyoruz elbette.
Teleferikte Metal yorgunluğu problemi var

Teleferiğin son durumu nedir?

2006 sonu bakıma alındı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait, Balçova belediyesine ait değil öncelikle bunu söyleyebilirim.
İzmir Makina mühendisleri Odası’nın yaptığı çalışmada Teleferikte artık Metal yorgunluğu probleminin ortaya çıktığı belirtildi. Eski tip kabinlerde vatandaşlar kapıları açılabiliyor, sigara içip aşağı atabiliyordu. Şimdi ise daha modern kabinler getirilecek, metal yorgunluğu olan büyük bölüm de artık kullanılmayacak. Teleferiğin ihalesi 4 kez iptal oldu. Mayıs ayında tekrar ihalesi yapılacak. 3 ay ihale sürer, 3 ay sonra tekrar iptal edilmezse 2013 sonu teleferik çalışır duruma gelecektir. Bir an önce bitsin istiyorum, yukarıda harika bir manzara var ama bugünkü ihale kurumu, kamu ihale kurumu ihalelerinin güvenilirliği tartışılır halde. Sanırım o boşluklardan yararlanarak İzmir sembolünü yaptırmama gibi bir durum var. Belediye’nin bu tip çalışmalarda ,ihalelerde başarısız olduğunu gösterme gibi bir eğilimi var iktidarın. Yoksa bir ihale 4 defa iptal olmaz.

Ara sokaklardaki yeniden yapılandırma çalışmaları hakkında ki görüşleriniz nelerdir?

Fevzi çakmak mahallesinde ve dikine inen sokaklarda kanal çalışması yapıldı. Kent ilk oluşturulduğunda yapılan kanallar doldu. Evleri koku ve pislik basıyordu, verimliliği yoktu. Biz, onları komple yenileştirdik. Sanırım çökme süreleri doldu, asfaltlaması tamamlandı. Düzenlemeler devam ediyor. Engelliler değil normal insanlar yürüyemiyor yolda. Narlıdere için doğal gaz hattı döşendiğinden dolayı Sakarya caddesine dikkat ederseniz hep lakalar mevcut, çökmeler var. Mecburuz bunları yapmaya hızla kapatmak zorunda kaldığımız için toprak çökmeden kapattık. Bu yüzden asfalt çöküyor, problem yaşıyoruz. Çöken yerleri tekrardan yapıyoruz, üç defa dört defa yama yapmak zorunda kalıyoruz.

İzmir Ekonomi Üniversitesi’ndeki Trafik ve Park sorunu için ne söyleyebilirsiniz?

Aslında İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin 300 araçlık otopark yeri var ama öğrenci yararlanamıyor çünkü ticari amaçlı bir olayı var. Biz öğrenciyi hırpalamak istemiyoruz. Üç, dört gün o bölgeye yüklensek park yapmış araçları çeksek öğrenciye zarar vermiş olacağız biz bunu yapmak istemiyoruz.
BEN ÖĞRENCİ ÜZERİNDEN PARA KAZANMAK İSTEMİYORUM.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Adından da anlaşılacağı gibi Ticari Kaygılar Ön Planda
Öğrenciler, Balçova’nın hem gelişiminde hem ekonomisinde büyük katkıya sahip. Trafik, benim başımın derdi. Bizim İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin yanında boş arazimiz var. Okul, yap para kazan diyor ama ben öğrenci üzerinden para kazanmak istemiyorum. Ayrıca güvenliği de sağlayamam. En doğrusu İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin otopark ücretlerini öğrenci standartlarına uygun olacak şekilde düşürmesi. Böylece öğrenciler kendi okullarının otoparkını kullanabilir fakat okul, fiyatları yüksek tutuyor, her giriş çıkış için ücret talep ediyor. Her giriş çıkışta 3-4 lira para. Ama adı ‘Ekonomi Üniversitesi’, adından da anlaşılacağı gibi ticari kaygılar ön planda.

“Türk toplumu alkol almayı beceremedi’’.
Balçova sınırında bir çok gece kulübü, birahane (pavyon) tarzı mekanlar bulunmakta. gece geç saatlerde bu mekanlarda kavga gürültü vs yaşanmakta. bu durumla ilgili belediyenize şikayet geliyor mu? Geliyorsa bir projeniz var mı?

Çok fazla şekilde şikayet almaktayım. Balçova’da bulunan birahaneler gece kulübü tarzında çünkü hepsinde kadın çalışıyor. Çok fazla şikayet alıyoruz. Ruhsat iptali edemiyoruz önceden verilmiş bir hak çünkü kazanılmış haklar geri alınamıyor. Biz de yeni ruhsat vermemeye özen gösteriyoruz. ‘’Çünkü Türk toplumu alkol almayı beceremedi’’.
Kadın Vücudu İle Bir Albeni Yaratılan Sistem Benim Hoşuma Gitmiyor

Limitinin çok üzerinde alkol alınıyor kavga yaralama öldürme olayları oluyor. Bir de bugün gerçek anlamda birahane kültürü, bar kültürü yok. Geçmişte kentin belirli bölgelerinde var olan pavyon kültürü mevcut. İçinde konsomatris dediğimiz kadınların çalıştığı, kadının bir meta gibi kullanıldığı, fiziksel yapısının ticari bir amaç için kullanıldığı (kadın vücudu ile bir albeni yaratıldığı) bir sistem benim hoşuma gitmiyor. Bu yüzden yeni alanlar açmıyorum. Baskı çok fazla sen CHP’lisin, AKP’li değilsin bize alkol ruhsatı ver demelerine rağmen vermiyorum. Çünkü biz, içki tüketmeye hazır bir toplum değiliz. Ayrıca içeride sigara içilmediği için; erkekler, bayanlar, barın kapısının önünde alkol alan insanlar yoldan geçen vatandaşlara zarar verebiliyor ama bu sorun emniyeti ilgilendiriyor.

Balçova vatandaşları için Sosyal aktivitelerini var mı?

Sosyal aktivitelerimiz İzmir’in diğer ilçelerine göre farklı durumda.
Sosyal aktivite olarak, bizim ülke geçmişimizden bugüne etkin olan bizim doğru olduğuna inandığımız ve bugün yok olan değerlerin anma etkinliklerini gerçekleştirmekteyiz. .Uğur Mumcu etkinlikleri, resim sergiler, Köy enstitüleri etkinlikleri gibi.

En önemli etkinliklerimizin arasında Anıtkabir ve Çanakkale gezilerini söyleyebilirim. Biz başarı göstermiş öğrencileri aileleri ile birlikte Anıtkabir ve Çanakkale gezilerine götürüyoruz. Yaklaşık olarak 30bin kişi civarında. Bu yıl seçim dönemi nedeni ve ekonomik sıkıntılardan dolayı gezi olayımızı iptal ettik. Önümüzdeki yıllarda ekonomimizi düzeltince bu önemli sosyal aktivitemizi elbette devam ettireceğiz.
Sosyal aktivite adı altında parti propagandası yaptığınız söyleniyor.

Elbette propaganda yapacağım. Ben siyasi görüşün temsilcisiyim ve benim dünya görüşüm var bunu hayata geçirmek istiyorum. Kent bu yüzden bana %70 oy veriyor. Köy enstitüleri benim için çok önemli, Köy Entitülerini siyasi bir yaklaşım gibi görüyorum demek bu ülkenin nereye getirildiğinin bir göstergesidir.
Demokrasi Adına Katledilen Bir Sürü İnsan Var

Ben siyasi bir insanım siyaset yapmam çok normal
AKP’nin elinde olan bir belediyede Uğur Mumcu’yu anmak çok zor.
Uğur Mumcu gibi demokrasi adına katledilen bir sürü insan var. Binlerce insan var onları anmak için bu aktivitelerde elbette siyasi konuşacaksın elbette olayı anlatmak ,yazmak ,aktarmak zorundayım. Siyasi olması normal ama anormal olarak gösteriliyor. Ben siyasi bir insanım siyaset yapmam çok normal.

Bir türlü bitimi tamamlanamayan metro için neler söyleyebilirsiniz?

Metro kolay bir iş değil. Asfalt yapıp yürüyüp geçmiyorsunuz. Karadeniz’de sahil tarafında iktidar ve bakanlık gücüyle binlerce kilometre yol yapıldı. Bugün ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Gelen sel suları yolları aldı gitti.

Yerin elli metre altında çalışıyoruz. Nehirler geçiyor dolgu alanları olmak zorunda. Bitmemesinin temel nedenlerinden biride budur. Kentin yerleşimi inşaat sektörünü etkiliyor. Bugünün var olan inşaat teknolojisi yer altında çalışmanızı ve hızlı hareket etmenizi engelliyor bu da bir diğer sebep.
Özellikle takıldığımız bölge Göztepe bölgesi o bölge de geçen nehirlerin sayısı fazla olduğu için beton tutturamama sorunu var. Bitmeyen tek proje metrodur. Sanırım Göztepe ye kadar iki durak açılacak ondan sonraki süreç önümüzde ki yıla sarkacak.(Fahrettin altay)

Ayrıca Metro’nun hizmetinin bitmemesi CHP’ye zarar vermez. Metronun bitmeme nedenini Aziz Kocaoğlu İzmirliye en doğru şekilde anlattı. 2011 seçiminde en yoğun oy Hatay bölgesinden geldi. Oy oranları %60’dı. İzmirli iyi biliyor metronun bitmeme nedenini. Yer altındaki problemlerden kaynaklanıyor. Metro hariç başlanıp bitirilemeyen proje yok. Diğerleri tamamlandı
İzmir Büyükşehir Belediyesi %54 oyla geçen dönem ödüllendirilmiştir. Önümüzde ki dönem ben inanıyorum ki %60lara çıkacaktır.

Aziz Kocaoğlu’nun yolsuzluk davası ile ilgili düşünceleriniz nedir?
İzmirliyi kendi kafanıza göre cezalandıramazsınız.
-Ben İzmirli gibi düşünüyorum. İzmirliyi kendi kafanıza göre cezalandıramazsınız. Çünkü farklı bir yapısı var farklı bir dokusu, hoşgörü kültür var.
İzmir’i ele geçirmek için baskı kurmak doğru değildir

İzmirli suçu affetmez İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde yaşanan trajik komik olayların yerinde olduğuna inanmıyorum. Bunlar kişisel hatalardan kaynaklana bilir. Bunları çete olayı gibi gösterip 80-300 yıllık gibi ceza veremezler. Bir memur hata yapabilir. Suçlu olabilir çete organizasyonu olarak gösteriliyor bu yanlıştır. Sırf İzmir’i ele geçirmek için baskı kurmak doğru değildir. İzmir’in dokusuna ters ve İzmir’de de ters tepmiştir. Aziz bey çok ciddi oranda oyunu arttırdığına inanıyorum.

CHP’nin Genel Başkanı Kılıçdaroğlu olduktan sonra CHP çizgisinde sizce bir değişiklik oldumu?
Daha çok özgürlük üzerine kurulmuş söylemler geliştirildi
Müthiş bir değişim oldu. Deniz beyin başkanlığındaki CHP ile yeni CHP arasında ciddi bir söylem farkı oldı. Belki ekonomide çok fazla bir değişiklik olmadı ama sosyal politikada, insana bakışta büyük değişiklikler olduğunu söyleyebilirim. Söylemler daha çok özgürlük üzerine gelişim gösterdi. Sol söylemler ön plana çıktı. Farklı inanç ve etnisitelere özgürlük anlamında daha güçlü bir söylem farkı oldu. Daha fazla sol. Özellikle Kürt politikasında bu değişimi gördük. Geçen 2011 dönemi seçiminde oluşturulan politikaların büyük bir çoğunluğu parti tabanı tarafından tam algılanamadı ve anlatılamadı. Sanırım iktidar bunu çok iyi algıladı ve bu politikaları hayata geçirmeye başladı. Bu değişimin oy kaybettirme meselesi ile ilgili özellikle doğu ve Kürt politikalarında iki taraflı bakmak lazım. Getirisi de olacaktır götürüsü de olacaktır. Farklı inanç ve etnisite özgürlükleri politikalarının götürüsünden çok getirisi olur. Belki bu oya dönüşmeyebilir ama insan odaklı düşündüğümz zaman insanların mutlu yaşayabilmesini sağlamak adına getirisi büyük olur. İktidar olmadan da muhalefet olarak bu işe katkı koyuyorsak bir dönüşümü elbet olacaktır. Elinde sonunda bu da oya dönüşür.

Bir daha ki dönem tekrar aday olmayı düşünüyor musunuz?
ilk seçimlerde %38 , ikincisinde %70 oy aldım . Düzenli olarak mahalle toplantıları yapıyoruz sunu gözlemledim %70 in üstüne çıkabilirm. Adaylığımı seçim dönemine yakın belirlerim. Halk benim aday olmamı istiyorsa çıkarım.

Röportaj: Bahar TOPRAK & Çağrı ÖNER
Düzenleme: Faruk KURTTEKİN & Senan TASHAN & Çağrı ÖNER

Read more: http://www.medyakulubu.com/2012/05/13/mehmet-ali-calkaya-ile-ozel-roportaj/#ixzz2OSYgmG4W