vvdokuz8haber, Kamera Sokak, Yurtsuz ve Medya ve İletişimciler Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Yurttaş Gazetecilik Eğitimi’ 10-12 Aralık’ta İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde gerçekleşti.

Dokuz8haber merkezini kadrosunun verdiği eğitimin açılışını Serap Altekin ve Altuğ Akın yaptı. Altekin gerçekleştirdiği sunumda, habercilikte etik değerleri, kadın ve çocuk odaklı habercilikte yaşanan etik sorunlarını ve afet haberciliğindeki etik ihlal örneklerini anlattı. Son olarak etik ihlallerin nefret söylemini pekiştirdiğini ve bu sayede medyada nefret ve ayrımcılık dilinin de arttığını ifade etti.

Serap Altekin’den sonra İzmir ekonomi üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Altuğ Akın, temel habercilik üzerine konuştu. Ters yayıncılık ve yavaş haber ilkelerinden bahseden Akın, özellikle yurttaş habercilikte hatasız olmanın önemini vurguladı.
Eğitimin ikinci günü İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden Burak Doğu ve dokuz8haber koordinatörü Sibel Yükler sunumlarını yaptı. Veri haberciliği üzerinde duran Burak Doğu, ajans bağımlılığının son dönem habercilikte yaygınlaştığını söylerek söze başladı. Yurttaş habercilerin haber kaynaklarını nasıl geliştirdiklerini ve doğru haber alma yöntemlerini anlatan Doğu, geliştirilen araçların vatandaş haberciler için öneminden bahsetti.

Eğitimin son gününde Kazım Kızıl, Onur Yıldırımlar ve Oral Gerek saha deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Kazım Kızıl, Suruç ve Yırca’da bir yurttaş haberci olarak yaşadığı sorunlara değindi. Onur Yıldırımlar yaptığı sunumda Soma’daki saha deneyimini aktardı. Orada yaşadıklarının kendisinde travma etkisi yarattığını belirten Yıldırımlar, ön çalışmanın öneminden bahsetti. Son olarak  yurttaş habercinin çantasında neler olmalı sorusunu cevaplayan Oral Gerek, saha deneyimlerini de paylaştı. Gezi olayları sırasında Okmeydanı’nda olduğunu belirten Gerek, kaos ortamlarında haberi doğrulatmanın canlı yayınlarla kolaylaşabileceğinden bahsetti.