İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde 10-15 Mart tarihleri arsında 1.İzmir Hak ve Emek Odaklı Sinema Günleri gerçekleşti. İEÜ Medya Kulübü ve Sinema Kulübü’nün düzenlediği etkinlikte 1987’den bu yana sinemada adalet ve özgürlük mücadelesine odaklanan, emek yanlısı ve hak arayışlarını yansıtan filmler gösterildi

logss

Açılış günüde alışılmışın dışında bir protokol vardı. Protokol gezi şehitleri, cumartesi anneleri, Berkin Elvan, Ahmet Kaya, Cem Karaca ve Yılmaz Güney’e ayrıldı. İlk gün ‘F Tipi’ ve ‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’ film gösterimleri gerçekleşirken, İnan Altın, Ezel Akay, Ahmet Mümtaz Taylan ve İsmail Güneş konuşmacı olarak katıldı. Ezel Akay, ‘F Ttipi’ filmiyle kapalı kapılar ardında kalmış, gösterilmeyenleri gösterdiklerine inandıklarını belirtti. Aynı zamanda İnan Altın kurgusu bitmiş olan Van ile ilgili çektikleri klibi göstererek Van’da yaşananlara dikkat çekti. Van’ı unutmamak gerektiğini, devletin insanlara geçici bir kent kurduğunu ve şuan oradaki insanları bu kentten çıkarmak istediklerini söyleyerek herkesin gözlerini açmasını ve Van’a destek olması gerektiğini söyledi. İlk günün sonunda söyleyişisi gerçekleşen Ahmet Mümtaz Taylan, ‘Leyla ve Mecnun’ dizisinin ve yine son dizisinin uğradığı sansürden ve dizi sektörünün giderek zorlaştığından bahsetti. Film gösterimlerinin ikinci gününde 269 gün komada kalan Berkin Elvan’ın yaşamını yitirmesi sonucu Cuma gününe ertelenirken, yalnızca ‘Artık Yeter’ filmi gösterildi.

Aynı gün Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) Genel Sekreteri Ercan Bölükbaşı ile okul içerisinde Berkin Elvan için stant kuruldu ve AKP İlçe Başkanlığı önüne ekmek bırakıldı. Çarşamba günü Tarık Solmuş, sinemadaki anormal davranış ve psikoloji üzerine bir konuşma yaptı. Altın Portakal Film Festivali ve Uluslararası Malatya Kristal Kayısı Film Festivali’nde 5 ödül alan ‘Zerre’ film gösterimi ardından yönetmen Erdem Tepegöz işçi sınıfı filmlerinin azlığına dikkat çekerek ,derdi olan filmlerin yapılamamasından bahsetti. ‘Zerre’ filminin bir işçi sınıfı filmi olduğunu ve olayları Zeynep karekterinin gözünden anlattığını söyledi.

“Başka Sinema” konuşuldu

Dördüncü günde ‘Bahoz’ ve ‘Vicdan Filmleri’ 2013 gösterimleri yapıldı. Konuşmacı olarak ise Yamaç Okur, Vedat Yıldırım, Kazım Öz ve Yaşar Pütün katıldı. Bahoz filminin yönetmeni Kazım Öz film dolayısıyla hala borçlu olduğunu ve film çekmenin zorluklarından bahsetti. Aynı zamanda Vedat Yıldırım, özgür müziklerin günden güne rahatça dinlenebildiğine dikkat çekti. Yılmaz Güney’in kardeşi Yaşar Pütün ise Güney’in bilinmeyen anılarını anlattı. Sinema Günleri’nin son gününde 1987 yapımı ‘Çark’ filmi ile salı günü iptal edilen ‘Yozgat Blues’ ve ‘Ben,Sen,O…’ filmleri gösterildi. Atilla Dorsay ve Burak Göral 100 yılın 100 Türk filmi adına konuştu. Ardından Ercan Kesal, Bülent Pelit ve Muzaffer Hiçdurmaz bir söyleşi gerçekleştirdi. Muzaffer Hiçdurmaz işçı sınıfı filmlerine değinirken ‘Yozgat Blues’ filminin yönetmeni Ercan Kesal, ilk gününden bugüne sinema hayatını özetlerken doktor kimliğinden de bahsetti. Sinema Günleri’nin son gününde ise Kaybedenler Kulübü’nde tanıdığımız Can Gox sahne aldı.

Çağrı Öner/ Dila Begüm Kocaman

Fotoğraflar : Emine Eren

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ!!

Read more: http://www.medyakulubu.com/2014/03/19/1-izmir-hak-ve-emek-odakli-sinema-gunleri/#ixzz2wUi1giww