‘SANATÇI TOPLUMA AYNA OLMALI’

Film Yönetmenleri Derneği 2. Başkanı İsmail Güneş,  Türk toplumunun Amerikan filmlerinin estetiği ile yetiştirildiğini belirterek, “80’li yıllardan başlayarak kendi evimizde bize ait değerleri yok edip Amerikancı yetiştiriyorlar. Bugünkü estetik anlayışımız bize ait değil” dedi. İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Radyo ve Televizyon Programcılığı bünyesinde öğrencilerin konuğu olan yönetmen İsmail Güneş, bugünün sinema ve TV dizilerine eleştirilerde bulundu.

Güneş, Türk filmlerinde anlamsız kesintiler yapıldığı için seyirci tarafından benimsenmediğine değinerek,  şunları söyledi:
“Doğrunun Amerikan filmi olabileceği düşüncesiyle büyüdük. ‘Adamlar iyi film yapıyor’ dedik. Kendi çektiğimiz filmlerde çoğu zaman yapılan kesintiler nedeniyle anlamsız işler çıktı. 80’li yıllardan başlayarak kendi evimizde bize ait değerleri yok edip Amerikancı yetiştiriyorlar. Şu an çekilen dizilere baktığımız ülkenin konut sorunu olmadığını görüyoruz. Herkes yalıda oturuyor. Feriha bile ulaşımını İstanbul gibi bir kentte dolmuşta tek başına oturarak, kulağında akıllı bir telefonla müzik dinleyerek seyahat ediyor. Evi kirada, kredi kartı ödemesi sıkıntısı var mı, belli değil. Hastaneye düştüğünde sıra numarası almıyor. Ülke hükümeti için 10 numara bir durum. Tek sorun kim kiminle birlikte olacak. Rulet gibi, Bir asimilasyon projesi yaşıyoruz.”

‘Topluma ayna tutmalıyız’

Sanatçının toplumu değiştirmeye değil toplumu olduğu gibi göstermesi gerektiğini vurgulayan Güneş, yapılması gerekenin ayna tutmak olduğunu söyledi. Güneş, “Bu öyle bir ayna olmalıdır ki söz söylemeden kişiler kendi kusurunu bulmalıdır” dedi.