NARÖtekilerin Postası tarafından bu sene ilki gerçekleştirilen 1. Nar Ödülleri sahiplerini bulduğu geceye Medya Kulübü olarak katıldık

Ötekilerin Postası tarafından Garaj İstanbul’da ilki düzenlenen “Nar Ödülleri” sahiplerini buldu. Sunuculuğunu Devin Özgür Çınar’ın üstlendiği gecenin, açılış konuşmasını milletvekili Sırrı Süreyya Önder gerçekleştirdi. Jüri koltuğuna gazeteci Ayhan Bilgen, TMMOB ve Taksim Dayanışması Üyesi Ayşe Mücella Yapıcı, Gazeteci-Yazar Can Dündar, Gazeteci-Yazar Ece Temelkuran, Yazar Emrah Serbes, Yazar Esmeray, Ahmet Kaya’nın eşi ve söz yazarı Gülten Kaya, eşcinsel aktivist Mehmet Tarhan ve Yazar İhsan Eliaçık oturdu. Gezi Parkı eylemlerinde hayatını kaybedenlerin ailelerine “Yaşayan Nar Ödülü”, Cumartesi Anneleri’ne  “Nar Taneleri Ödülü”, Sosyolog Pınar Selek’e ise “Nar Çiçeği Ödülü” verildi.

Yaşayan Nar Ödülü

“Ayrımcılıktan, ötekileştirmeden, ırkçılıktan, şiddetten arınmış, daha özgür ve adil bir dünya için çalışmış, bu idealler uğruna örgütsel riskler almış, ezber bozmuş, barışın dilini kullanmış; bunları yaparken, insanlara mücadeleye devam etme yolunda ilham ve umut veren kişi olmuş, hayatını kaybetmiş ama isminin yaşatılması için gelecek nesillere örnek olacak olanlara verileceği” açıklanan ödüllerin ilki, Yaşayan Nar Ödülü, Gezi Direnişi’nde hayatını kaybetmiş beş gence verildi.

Gezi Parkı’nda yaşamını kaybedenlerin ailelerine ödülleri Jüri Başkanı, Gazeteci-Yazar Can Dündar tarafından verildi. Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Ahmet Atakan, Medeni Yıldırım ve Mehmet Ayvalıtaş’ın aileleri törene katılırken, hastalığından ötürü törene katılamayan Hasan Ferit Gedik’in dedesi Mustafa Meray’ın mesajı okundu.

Nar Taneleri Ödülü

“Nar Taneleri Ödülü”nün sahibi, 1995’ten beri her cumartesi oturma eylemi düzenleyerek gözaltında kaybolan ve faili meçhul cinayetlere kurban giden yakınlarının faillerini arayan Cumartesi Anneleri oldu, ödüllerini TMMOB ve Taksim Dayanışması Üyesi Mimar Ayşe Mücella Yapıcı verdi.  Cumartesi Anneleri adına ödülleri, 1993’te gözaltında kaybedilen Hüseyin Taşkaya’nın eşi Sultan Taşkaya ve kızı Serpil Taşkaya, 1995’te gözaltında kaybolan Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak  ile yine 1995 yılında gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun aldı.

Nar Çiçeği Ödülü

Son olarak verilen “Nar Çiçeği Ödülü”nün sahibi Sosyolog-Yazar Pınar Selek oldu. Skype aracılığı ile törene bağlanan Selek’in ödülü, Esmeray tarafından kardeşi Seyda Selek’e verildi.

Ödüllerin verilmesinin ardından ilk olarak sahneyi Şevval Sam aldı. Daha sonra Sam sahneyi Luxus, Bajar ve Ceyl’an Ertem’e bıraktı.

Uçar: Ötekileştirilen herkesin yanındayız

Ötekilerin Postası’ndan Emrah Uçar ödül töreniyle ilgili: “Bizler Nar Ödülleri’yle beraber gösterilmeyeni göstermek, duyurulmayanı duyurmak ve daha özgür bir gelecek için emek verenleri selamlamak, onlara yalnız olmadıkları mesajını iletmek istiyoruz. 3 Kasım’da gerçekleştirdiğimiz bu gece aynı zamanda birinci yılımızı da yeniden hatırladığımız bir gece olacak. Biliyorsunuz, son 4 ayda Facebook’un yoğun sansürü ile karşı karşıyaydık. Özellikle Gezi sürecinden sonra sayfamız dört kez kapatıldı ve ilerleyen süreçlerde de benzer bir durum yaşanabilir. Ötekilerin Postası uygulanan bütün bu baskılara rağmen barıştan yana olacak, ana akım medyanın görmezden geldiği, göstermekten korktuğu haberlere yer vermeye devam edecek. Ötekileştirilen bütün birey ve grupların sesi olmaya da devam edeceğiz.” dedi.

Medya Kulübü olarak katılacağımız etkinlik için detaylar : https://www.facebook.com/events/420112651423704

 

KATEGORİLER
1- Nar Çiçeği Ödülü: Ayrımcılıktan, ötekileştirmeden, ırkçılıktan, şiddetten arınmış, daha özgür ve adil bir dünya için çalışan, bu idealler uğruna bireysel risk alan, ezber bozan, barışın dilini kullanan; bunları yaparken, insanlara mücadeleye devam etme yolunda ilham ve umut veren kişilere verilecek.
2- Nar Taneleri Ödülü: Ayrımcılıktan, ötekileştirmeden, ırkçılıktan, şiddetten arınmış, daha özgür ve adil bir dünya için çalışan, bu idealler uğruna örgütsel risk alan, ezber bozan, barışın dilini kullanan; bunları yaparken, insanlara mücadeleye devam etme yolunda ilham ve umut veren kurum veya kuruluşlara verilecektir.
3- Yaşayan Nar Ödülü: Ayrımcılıktan, ötekileştirmeden, ırkçılıktan, şiddetten arınmış, daha özgür ve adil bir dünya için çalışmış, bu idealler uğruna bireysel riskler almış, ezber bozmuş, barışın dilini kullanmış; bunları yaparken, insanlara mücadeleye devam etme yolunda ilham ve umut veren kişi olmuş, hayatını kaybetmiş ama isminin yaşatılması için gelecek nesillere örnek olacak olanlara verilecektir.
Nar ödülleri jüri üyeleri ise söyle: Ayhan Bilgen, Can Dündar, Ece Temelkuran, Emrah Serbes, Esmeray Özadikti, Gülten Kaya, Mehmet Tarhan, Mücella Yapıcı, R. İhsan Eliaçık.Garaj İstanbul’da gerçekleşecek olan 1.Nar Ödülleri’nde Şevval Sam, Ceylan Ertem, Bajar ve Luxus sahne alacak.