“Medyada Kadın Algısı” Paneli

599052_230952340375994_1033504342_n

Medya sektöründe, Medyanın Kadına Bakış Açısı, Kadın ve Kadın Sorunlarının Temsilini alanında uzman kişiler tarafından katılımcıları bilgilendirmeyi amaçlayan Medya Kulübü 26 Mart 2013 Salı günü “Medyada Kadın Algısı Paneli” ‘ne Balçova Belediyesi, EkoTog, İEU Modern Dans Kulübü ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun desteği ile gerçekleşti.

 

Medya Kulübü’nün organize ettiği “Medyada Kadın Algısı” başlıklı panel 26 Mart 2013 Salı günü İzmir Ekonomi Üniversitesi Konferans Salonunda gerçekleşti. Balçova Belediyesi, EkoTog, İEU Modern Dans Kulübü ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun desteği ile gerçekleştirilen panelde, Medyanın Kadına Bakış Açısı, Kadın ve Kadın Sorunlarının Temsili konularına değinildi.

Göksel GÖKSU (CNN Muhabiri araştırmacı gazeteci ve yazar), Sanem Deniz KURAL (Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir sözcüsü) ve Banu ŞEN (Hürriyet İzmir) konuşmacı olarak katıldığı panelin moderatörlüğünü, İEU İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevda Alankuş’un üstlendi.

Panelin ilk konuşmacısı olan Sanem Deniz Kural, geçmişte cinayete kurban gitmiş kadınlara ve en yaygın cinayet sebeplerine dikkat çekerken, aynı zamanda Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun konuyla ilgili olarak yaptığı çalışmalardan bahsetti. Hürriyet İzmir’de hem yazarlık hem muhabirlik yapan Banu Şen ise, 20 yıllık gazetecilik hayatında karşılaştığı kadın cinayeti haberlerini katılımcılarla paylaştı. Gazetelerde kadına şiddet haberlerine eskiye göre daha çok yer verildiğine değinen Şen, cinayet olaylarının, medyada insanlara nasıl yansıtıldığını ve kadınların, tiraj malzemesi olarak kullanıldığını da vurguladı.

CNN Muhabiri araştırmacı gazeteci ve yazar Göksel Göksu ise “Tetiği Çekenler” başlığı altında yaptığı belgeselinden yola çıkarak başladığı sunumunda katılımcılara çok özel kareler göstererek kadına karşı şiddete ve kadının medyada ki yerine değindi.

Ayrıca İEU Modern Dans Kulübü Dansçılarının, kadın cinayetlerinin durması için hazırladıkları özel koreografi ile paneli renklendirdi.

Haber: Ayten KAN, Çağrı ÖNER, İrem LİMNİLİ

http://www.medyakulubu.com/2013/03/26/medyada-kadin-algisi-paneli-gerceklesti/

Ayrıntılı bilgi: https://www.facebook.com/events/444772568931931/

————————–————————–—————-

Yer: İzmir Ekonomi Üniversitesi Konferans Salonu
Tarih: 26.Mart.2013
Saat: 15:30 – 18:30

Read more: http://www.medyakulubu.com/2013/03/24/medyada-kadin-algisi-paneli/#ixzz2OSHdExtj