Kardeş Türküler’in “Doğaya Vefa Projesi” kapsamında, 11 Ağustos 2013’te Marmaris Amfi Tiyatro’da düzenlenen konseri büyük beğeni topladı. Grup konsere beyaz kıyafetler ile çıkarken, bin 500 kişiye yakın izleyiciye coşkulu bir akşam yaşattı.

Devlet Hrant Dink cinayeti nedeni ile özür dilemeli

Geliri ile doğaya fidan bağışlanacak konserde Kardeş Türküler, 11 kişilik ekiple sahneye çıktı. Türkçe, Kürtçe, Arapça, Ermenice ve Azerice türkülere izleyiciler zaman zaman eşlik edip halay çekti. Ermenice türkülerini söylemeden önce, bu türkülerin hüzünden kurtulması gerektiğine değinen grup üyeleri, devletin Hrat Dink cinayeti nedeni ile özür dilemesi gerektiğini belirtti.

Rajova’ya destek

Konserde barış mesajları verilirken Rajova’daki katliam protesto edildi. Ayrıca Gezi Parkı Eylemleri’nin de kendisine yer bulduğu konserde, Akyaka’daki orman arazilerinin imara açılmasına karşı oluşturulan Akyaka Dayanışması imza kampanyası düzenledi.

DSC_0479

 

Bu bir yeşil direniş

Gezi parkı için “Bu bir yeşil direniştir. Doğadan, insandan, hayattan yana, dayanışmadan yana, özgürlükten yana ve temel haklardan yana bir direniştir” diyen belirten grup üyeleri ardından besteledikleri “Tencere Tava Hasası” adlı parçalarını seslendirdiler.

Konser biletleri satışına polisten baskı

Organizasyonu gerçekleştiren Sergen Sucu’nun iddiasına göre geçtiğimiz hafta sonu konser biletleri satılırken polis tarafından durdurulmak istenmiş. Atatürk Heykeli önündeki standa gelen sivil polisler, grubun terörist olduğu ve konser gelirlerinin illegal faaliyetlerde kullanılacağını öne sürerek bilet satışını durdurmaya çalışmış, ayrıca standa bilet almaya gelen kişilerin taciz edildiği ve benzeri konuşmaların yapıldığı iddialar arasında yer almıştı. Yaşananlar üzerine bir açıklama yapan Kardeş Türküler, “Bizler 20 yıldır Türkiye ve çevresinde toplumsal barışa katkı sunmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 20 yıl öncesindeki uygulamaları hatırlatan bu uygulamayı kınıyor ve bu uygulamanın acilen durdurulmasını talep ediyoruz.” dedi. Konserde ise hiçbir polisin görev almaması dikkat çekti.

Kardeş Türküler’in 20′nci yılını kutladıklarını hatırlatan Öney, “Bu ülkede 20 yıldır, türkülerimizi ve şarkılarımızı kardeşlik ve barış için söyledik. Her zaman barıştan yana olduk. Bunun çok zor olmadığını anlatmaya çalıştık. Bazı şarkılarımızı şiddet gören kadına, tecavüze uğrayan bebeğe, cezaevlerindeki öğrencilere, akademisyenlere ve siyasiler için söylüyoruz. Şarkılarımızda coğrafyadan coğrafyaya geçiyoruz. Marmaris’te ilk konserimiz ve burada bulunmaktan dolayı mutluyuz.” dedi.

Yaklaşık bir buçuk saat sahnede kalan grup, konser bitiminde yoğun alkış aldı.

Haber: Çağrı ÖNER / Türker ŞAHİN

Fotoğraflar : Çağrı ÖNER

Fotoğraf Albümü için tıklayınız 

Read more: http://www.medyakulubu.com/2013/08/12/dogaya-vefa-projesi-kapsaminda-kardes-turkuler-konseri-gerceklesti/#ixzz2gsVk7Ff4

1069398_4578536600318_725651673_n

 

https://www.facebook.com/events/153578634834530/