bagis

 

Medyakulubu.com olarak Eurosport Genel Yayın Yönetmeni Bağış Erten ile Eurosport’un spora bakışını ve Ege Bölgesi’nde sporu değerlendirdik…

M.A.Y: Genel olarak Türk spor medyasının futbol odaklı olduğunu söylemek mümkün. Bu odak noktası değişebilir mi veya nasıl değişebilir?

B.E: Bana göre futbolun ağırlıkta olmasında sorun yok, futbolun ezici ağırlıkta olmasında bir sorun var. Ezici ağırlığında esas sıkıntısı şu; hergün 10 tane futbol maçı yayınlayabilirsin bunda sıkıntı yok ancak, futbol üzerine konuşulan programlara fazlasıyle yer vermek bu sorunu yaratıyor. Bunun değişebilmesi için önce insanların bakış açılarının değişmesi ve bu yöndeki talebin artmasıyla mümkün. Medyakulubu gibi geçnlik kulüplerininde bu konudaki talepleri yükseltmeye çalışması gerekmektedir.

M.A.Y: Peki Eurosport’un bu konuya bakış açısı nasıl ?

B.E: Bizim bu konuda çok önemli bir şansımız var, yayın akışı itibariyle yurtdışına bağlıyız ve bu yüzden de yayın akışını Türkleştiremiyoruz bu yüzden de yayınlarımızı futbolize edemiyoruz. Bunun sonucunda ise birçok farklı spor dalına yer vermek zorunda kalıyoruz ki bu durumdan fazlasıyla da memnunuz. TRT’nin kaybettiği birçok farklı spora yer verme amacını biraz daha biz üstlenmiş durumdayız. Bu durum bize çok büyük bir sorumlulukda yüklüyor ve işimizi zorlaştırıyor.

M.A.Y: O halde bu durumun sizin için bir misyon haline geldiğini söylemek mümkün mü ?

B.E: Kesinlikle bahsedebiliriz.Bu bizim idealimiz. Biz de ekip olarak bu doğrultuda çalışıyoruz. Özellikle olimpik sporlarla doğrudan ilişki kuruyoruz.

M.A.Y: Daha bölgesel odaklı olarak Ege bölgesini düşünecek olursak, Akhisar dışında Spor Toto Süperlig’de temsilcimizin bulunmaması, halen daha birçok kulübümüzün 1.Lig’de yer alması ve yukarılara tırmanamamasının yanısıra voleybolda da tüm algıları değiştiren bir Arkasspor var. Bunlarla ilgili görüşleriniz neler ?

B.E: Türkiye’de şehir kültürünü İstanbul ve Ankaraya karşı geliştirebilen çok fazla yer yok. Bunun için İzmir, Bursa, Adana, Trabzon ve Eskişehir’i sayabiliriz. Bu şehir kültürünün mutlak suretle sağlanması gerekir. Ama dediğin örnek çok doğru. Arkasspor bunu nasıl başarıyorda Ege Bölgesi’nde yer alan bir çok kulüp bunu başaramıyor. Bu konuda da futbol kültüründen bahsetmemiz gerekiyor. Futbol kültürü birbirini yukarı iten değil birbirini aşağı çeken bir kültür.

M.A.Y: Futbolun bu özelliğine de örnek olarak Göztepe – Karşıyaka derbilerini vermek yanlış olmaz herhalde ?

B.E : Kesinlikle doğru. Bizde taraftarlık kültürü daha fazla fanatize olan kazansın üzerine. Yani maçın oynandığı stadı cehennem haline getirmek bir taraftarlık misyonu haline gelmiş durumda. Bu durumun ise çok yararlı olduğunu düşünmüyorum. Nitekim Türkiye’nin en büyük derbilerinden olan Göztepe – Karşıyaka derbisinin bütün ünü sahada oynanan oyun tribündeki güzellikler değil, tamamen maç sonrasında çıkan kavgalar ve olaylar üzerine kurulu. Bu durum ise Fenerbahçe – Galatasaray derbilerinin tüm Türkiye’ye yaydığı bir virüsdür. Bu kulüpler derbileri bir holiganizm kültürüne çevirmişlerdir. Bu durum ise Türkiye içinde oynanan 3 büyük derbi kenti olan Adana, İstanbul ve İzmir için sportif açıdan çok büyük bir yoksullaşmaya sebep olmaktadır.

M.A.Y: Son olarak değinmek istediğim sorun amatör sporlar özelinde. Genel olarak bir İstanbul hegemonyası söz konusu. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz ? Bu konu hakkında bir öneride bulunabilir misiniz?

B.E : Bunu engelleyemeyiz. Çünkü İstanbul en bütçeli en çok taraftara ev sahipliği yapan bir yer. Bu dünyanın heryerinde aynıdır, baktığımız zaman İngiltere’de Londra kulüpleri, İspanya’ya baktığımızda Madrid ve Barcelona bunun en iyi örnekleri. Ancak bu durumla mücadele edebilinecek bir nokta var; o da kendi değerlerini korumaktır. Yani kendi kulübünden ayrılıp büyük kulüplerin yolunu tutan her youncu şunu diyebilmeli ‘ya ben eskisi kadar başarılı olamazsam’. Değeri burda yarattığına inandırırsanız sporcuya, burada bulunmanın daha büyük avantajları olduğunu kabul ettirirseniz o zaman bu sistemin içinde yer alabilirsiniz.

 

Röportaj: Mehmet Ali Yemişçigil

Edit: Çağrı ÖNER

Read more: http://www.medyakulubu.com/2013/05/14/6284/#ixzz2bGv1HB5w