takis

Evangelik Mektebinin (Evangeliki Skholi) İzmir ve Nea Smyrni’deki Tarihi konulu kolokyum 21 Mayıs 2013’de İEU Medya Salonunda gerçekleşti.

Konuşmacı olarak katılan Takis Tsakiris sunumun ilk bölümünde, Evangelik Mektebinin geçmişi bir geç dönem Osmanlı liman kenti olan kozmopolit İzmir çerçevesinde ele aldı.

Fransız Devrimi’nin doktrinleri etkilenen Rum Ortodoks cemaati, 18. yüzyılın ikinci yarısından itibaren, Osmanlı İmparatorluğu’nda eğitim faaliyetlerinde öne çıkan bir gruptu. Küçük Asya’daki temel Rum Ortodoks okullarından biri olan Evangelik Mektebi, büyük ölçüde tüccarlar Pantelis Sevastopoulos, Georgios Vitalis ve Georgios Omiros ve cömertliği ile 1733 yılında kurulmuştur. Sevastopoulosun isteğine göre de 1747 yılında İzmir İngiliz Konsolosluğu tarafından himaye altına alınmıştır. Tarihi boyunca, Evangelik Mektebi çeşitli yangınlar tarafından üç kez tahrip edilmiş ve tekrar inşa edilmiştir. Orijinal binalar ilk kez 1778 yılında yangın tarafından tahrip edilmiş ve ertesi yıl yeniden inşa edilmiştir. 20. yüzyılın başında öğrencilerin artan sayısı, okul için yeni bir arsa bulunmasını gerekli kılmıştır. Çeşitli fonların toplanmasıyla İzmirin Agia Ekaterini semtinde büyük bir arsa satın alındı. Yeni bina inşaatı 1909 yılında başladı ve Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşı nedeniyle kesildi. Çalışma 1919 ve 1922 yılları arasında İzmir’deki Yunan yönetimi sırasında yeniden başlatıldı. Rötuşları 1922 yazında tamamlansa da, Küçük Asya Felaketi ve izleyen mübadele nedeniyle okul yeni binasına hiçbir zaman taşınamadı. Şimdi Namık Kemal Lisesi olarak bilinmektedir.

Tsakiris, sunumun ikinci bölümünde ağırlıklı olarak Atina’nın New Smyrna (Nea Smyrni) mahallesindeki Küçük Asya mültecilerinin 1922 öncesinin İzmir’ine dair kolektif hatıraları ve ‘yeni bir topraktaki’ umutları, dilekleri ve rüyaları arasındaki etkileşimine değindi. Ağustos 1922’de, dört çocuklu bir aile İzmir’e 15-20 mil uzaklıktaki Koukloutza ismindeki bir köyü terk etti. Her şeylerini kaybetmiş olarak, Atina’nın limanı olan Pireas’a geldiler. Oğullarından biri, Georgios Tsakiris, ‘vaat edilmiş topraklara’, ABD’ne göç etti. On yıl içinde bir servet yaratarak Nea Smyrni ‘ye döndü ve 1934 yılında Evangeliki Skholi’yi tekrar inşa ettirmeye karar verdi.

Kolokyum sonunda duygulu anlar yaşandı. Konuşmacı Takis Tsakiris panel sonrasında İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Sevda Alankuş’a kendi kitabını hediye etti.

B.A. ve M.A. diplomalarını Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde alan Takis Tsakiris, Yunanistan’daki İngilizce Homer Okulları çalışmalarının direktörüdür. Aynı zamanda, Atina Belediyesi- Nea Smyrni meclis azası ve Rizarios Vakfı mütevelli heyeti üyesidir.