“NET”Haber-Söyleşi Dergisinin ilk Sayısı Çıktı…

 


İzmir Ekonomi Üniversitesi Haber Opsiyonu öğrencilerinin “NET”Haber-Söyleşi Dergisinin ilk Sayısı Çıktı…

İzmir Ekonomi Üniversitesi Haber Opsiyonu öğrencileri Nurcan Elmas, Zeynep Yüncüler, Merve Gürkan, Cem Çağlar Tural ve Merve Zorer bitirme projesi olarak “NET”Haber-Söyleşi Dergisi adında ilk sayılarını çıkardılar.

Derginin editörlüğünü Merve Gürkan ile Zeynep Yüncüler, Tasarımını da Nurcan Elmas üstlendi.

Derginin girişinde neden “NET” ismini koyduklarını;”Dergimizde bir tema üzerinden bütün ilgi alanlarına hitap edeceğiz. Adını da net koyarak, her konuda açık olmak, yalansız dolansız, hatalı da olsak dürüst olmak istedik.” sözleri ile anlatan “NET” Dergi ekibi, ilk sayılarının ismini “Terör” seçme nedenini de dergide yer verdiler..

NEDEN TERÖR?

net ekibi olarak, yayınlanacak her sayıda belirli bir tema üzerinden gideceğiz. İlk sayımızın temasında ‘terör’ kavramını işlemeye karar verdik. Kökeni Latince olan terör sözcüğü Türkçeye Fransızcadan “terreur” den geçip, ilk defa Fransız Devrimi ile ortaya çıkmıştır. Tarihte ilk siyasi alanda anlam kazanan terör sözcüğünün, yerli ve yabancı kaynaklara göre ‘terör nedir?’ in çeşitli tanımları vardır. Örneğin, Türkçe sözlüklerde terör,”Yıldırma, cana kıyma ve malı yakıp yıkma, korkutma, tedhiş.” olarak geçer. Fransızca sözlükte ise, “Bir toplumda bir grubun halkın direnişini kırmak için yarattığı ortak korku.” olarak tanımlanır.

Başlarda, kendi aramızda terör nedir diye sorduğumuzda aklımıza sadece terör örgütleri ve teröristler geldi. Bu da terör sözcüğünün zihinlerde ilk önce siyasi anlamda bir algı yarattığını gösterdi. Ancak birkaç araştırmadan sonra, terörün korku, şiddet anlamı taşıması ve birçok algısının olması bizim bu temayı seçme nedenimiz oldu. Bu nedenle, terörün sadece siyasi alanda değil, sanatta, ekonomide, sporda, doğada ve canlıların yaşamında korku oluşturacak her alanda da var olabileceğini gördük. Böylece net’i okuduğunuz zaman, terör kavramına farklı açılarını görebileceksiniz.

Hayvanların ölümü, gittikçe sayısı artan termik santraller gibi terör dendiğinde ilk olarak akla gelmeyecek konulara yer verdik. Ayrıca, her ne kadar terör temasını genişletsek de hayatımızda ciddi anlamda yer kaplayan, devlet törörü, Türkiye ve dünyadaki terör örgütlerine de ele aldık. Bu konulara odaklanırken, alanında tanınmış ve tecrübeli insanlarla konuşmak ilk önceliğimiz oldu. Çünkü, düşündük ki dünyada ciddi şekilde artan terör meselesini, ancak sizlere bilgi ve tecrübesi zengin olan insanlardan yardım alarak kapsamlı bir şekilde tartışabiliriz. Bu yüzden, dergimizin formatını daha çok soru cevap şeklinde oluşturmaya çalıştık. Sizler için söyleşi yapmak istediğimiz alanında tecrübeli ve bilgili kişilerle konuştuk.

Terör kavramını Ortadoğu bağlamında değerlendirdiğimizde aklımıza uluslararası savaş fotoğrafçısı ve belgesel yapımcısı Coşkun Aral geldi. Aral ile Ortadoğudaki terör hakkında söyleşi yaptık. Dünya terörü konusunda da, gazetecilik hayatına foto muhabirliği ile başlayan savaş muhabiri, gazeteci ve yapımcı Sedat Aral ile konuştuk. Devlet terörü hakkında, birçok kanal, gazete ve dergide çalışmış, su an NTV’de haber programı hazırlayıp sunan ve dış haberlerde uzmanlaşmış gazeteci-yazar Mete Çubukçu’nun fikirlerini aldık. Türkiye’deki terörde daha çok Türk-Kürt sorunu ele aldığımız söyleşide ise, bu konu hakkında araştırmalar yapıp, kitap ve yazılar yazan, BirGün gazetesi köşe yazarı ve İZ tv’de siyasi belgeselleri olan Nazım Alpman bizimle tecrübelerini paylaştı. Ayrıca, aynı konu hakkında BBC World Türkiye’den gazeteci Zeynep Erdim ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Medya terörünü işlerken ise, Türkiye’deki medya sansürünü ve medyanın insanlar üzerinde nasıl bir etki oluşturduğu üzerinde durmak istedik. Bu konu hakkında, Milliyet Gazetesi’nin dış haberlerinde gazetecilik mesleğine başlayıp, daha sonra uzun yıllar NTV’de haber programı hazırlayıp sunmuş, gazeteci-yazar Banu Güven ve medya ile ilgili çalışmaları olan Amerikalı araştırmacı profesör Robert Hackett merak ettiğimiz soruları yanıtladı. Geniş kapsamda işlediğimiz terör kavramını, ayrıca dizi ve sinema alanında da ele aldık. Dizilerde terör söyleşisinde, Radikal İki’nin genel yayın yönetmeni gazeteci Tuğrul Eryılmaz’ın fikirlerini aldık. Eryılmaz’la diziler hakkında konuşmak istememizin nedeni ise yayından kaldırılmış olan “Bu kalp seni unutur mu?” dizisinin  senaryo danışmanlığını yapmış olması oldu. Ayrıca, şu anda“Kayıp Şehir” dizisinin senaryo danışmanlığını yapmaya devam ediyor. Sinemada terör haberimizi yaparken ise, hem siyasi hem sinema alanında tecrübeli gazeteci-yazar Alper Turgut bizimle görüşlerini paylaştı.

Sanat terörü haberi için fikir araştırırken, sanatında müdehalerle ve haksızlıklarla karşılaşmış bir sanatçıyla söyleşi yapmak istedik. Aklımıza tek bir sanatçı değil, Grup Yorum geldi. Yorum üyesi Selma Altın’la müzik yaşamları boyunca karşılaştıkları engelleri, sanat terörü adı altında konuştuk.Belgesel ve nü fotografçısı Niko Guido’nun terör adı altında çektiği fotografların hikayelerine yer verdik. Spor terörü ile ilgili söyleşimizi de, Birikim dergisinde genel yayın yönetmenliği ve editörlük yapmış, Radikal Gazetesi’nin spor bölümünde alışılmışın dışında farklı tarzda spor haberler yazan Tanıl Bora ile gerçekleştirdik.

Son olarak merak ettiğimiz bir konu ise terör kavramını ve terör adı altında yer alan şehitlik kavramını nasıl açıklayabiliriz? oldu. Bu yüzden, geçmiş yıllarda Radikal Gazetesi’nin Kitap ekinde Dil Meselelerini yazan, gazeteci ve çevirmen Necmiye Alpay bu kavramlar hakkında bilgi sahibi olmamızı sağladı.

DERGİ PDF FORMATI İÇİN TIKLAYINIZ

Haber: Çağrı ÖNER

Read more: http://www.medyakulubu.com/2013/01/12/nethaber-soylesi-dergisi-ilk-sayisi-cikti/#ixzz2OSZqiHNR