//
you're reading...

Medya İzleme

Sözcü – Seyyar vaizler göreve başlarken

Seyyar vaizler göreve başlarken

Sözcü Gazetesi’nde Emin Çölaşan 5 Nisan 2013 tarihinde ‘Seyyar vaizler göreve başlarken’ başlıklı köşe yazısında ihtisas alanı olan komplo teorileri ve ayrımcılık üzerine bir köşe yazısı yazmıştır.

Kürtçü milletvekillerinden oluşan yeni bir heyet, İmralı’da Apo’nun elini bir kez daha öpmeye ve emirlerini almaya gitti… İsimleri bulunan Kürtçüleri, 2. Cumhuriyetçileri, dönekleri, liboşları, Fethullahçıları, şeriatçıları, Atatürk düşmanlarını ve bilumum yandaş takımını görünce mutlu oldu… Yeni Şafak, Star, Bugün, Akit, Zaman, Radikal, Taraf gibi en önde gelen yandaş gazetelerin neredeyse bütün yazarları listeye tıkıştırılmış… Yandaşlar korosu herhalde tek ağızdan haykırdı: “Emredersiniz!”

Yazısında farklı farklı şekillerde ayrımcı ifadelerde bulunmaktadır. Ayrımcılık yapmasını bir kenara bırakacak olursak, kendisinin ‘insan’ kavramını öğrenmesi gerekmektedir. Yolunda, metodunda yanlış olsa da olmasa da bir grup insan daha fazla insan ölmemesi için görüşmelere ve toplantılara başlamıştır. Ancak Çölaşan kendi fikirlerinin son kullanma tarihinin çoktan geçmiş olduğunun farkına varmadan sonucu iyi veya kötü olursa olsun bir grup insanın yaptığı girişimleri sabote etmek, baltalamak için elinden geleni yapmakta ve kendiyle benzer fikirleri taşımayanları ‘Kürtçüleri, 2. Cumhuriyetçileri, dönekleri, liboşları, Fethullahçıları, şeriatçıları, Atatürk düşmanlarını ve bilumum yandaş takımı’ vs. olarak etiketlemekte ve ayrımcılığa tabi tutmaktadır. Çölaşan bu tarz fikirlere sahip olabilir ve en doğal hakkıdır. Ancak kendi fikirlerini halkın ulaşma şansı olan köşe yazıları şeklinde ortaya koyduğunda bu düşünceleri ifade özgürlüğünden daha çok kendi gibi düşünmeyen insanları ayrımcılığa sevk edecek ve toplum gözünde bu insanların hedef olarak görülmesine ve gösterilmesine neden olmaktadır.

Murat Can Başaran

 

 

Discussion

One Response to “Sözcü – Seyyar vaizler göreve başlarken”

  1. gerçekten harika bir tespit olmuş…

    Posted by merve kervan | April 10, 2014, 5:36 pm

Post a Comment

Takvim

October 2018
M T W T F S S
« Apr    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031