//
you're reading...

Medya İzleme

Sözcü – Ölenlerin sorumlusu Tayyip’tir

Ölenlerin sorumlusu Tayyip’tir

Sözcü Gazetesi’nde Emin Çölaşan 2 Nisan 2013 tarihinde ‘Ölenlerin sorumlusu Tayyip’tir’ başlığıyla kaleme aldığı köşe yazısında Mavi Marmara gemisinde yaşananlara ve İsrail Başbakanı’nın özür dilemesi üzerine köşesinde komplo teorilerine yer vermiştir. Kendi dünyasında yarattığı komplo teorilerini ayrımcı bir dille zenginleştirmiştir.

‘‘…İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait Mavi Marmara isimli bir gemi var. İlk aşamada bu gemiyi şeriatçı bir vakfa devrettiler ve tantana başlatıldı:

Gazze’ye insani yardım malzemesi gönderilecek!
Geminin kamarası yoktu, yemek yiyecek yeri yoktu. Uzun yol gemisi değildi. Marmara denizinde iç hat seferleri yapardı. Ama bunlar hiç önemli değildi. Gemiye doldurulacak kadrolar şeriatçı kesim arasından özenle seçildi. Liman belgelerine göre resmi kayıtlar… Buna karşın Mavi Marmara’ya TRT kameramanları ve öteki yandaşlar alındı.’’

 Türkiye Cumhuriyet’i yasalarında belirli bir kurum veya kuruluşa ya da siyasi düşünceye destek vermek ne zamandan beri ötekileştirilecek, halka ‘zararlı, kötü’ olarak gösterilebilecek bir hale geldi bilinmemektedir. Ancak Çölaşan ifade özgürlüğünün sınırlarını sonuna kadar zorlamakta hatta yer yer ihlal etmektedir. Çölaşan her şeyden öte yavaş yavaş işgal edilen bir ülke olan Filistin’den  ve onun devlet olarak kabul edilmemesinden kaynaklanan sorunlardan dahi haberi yoktur. Devlet olarak kabul edilmeyen bir devlet deniz hukukuna da dahil olamayacağından dolayı gelen gemilere de izin verme konusunda yetkisi yoktur. Bu yüzden kontrol işgalci olan devletin elindedir. İşine geldiğinde köşesinde ayrımcılığın dibine vurur işine geldiğinde ayrımcılığa karşı durur. Bu yazısında da ‘Yahudi düşmanlığı’ yapıldığına dair iddiaları vardır. Ortada bir ayrımcılık varsa elbette bu kabul edilebilir bir şey değildir. Ancak ayrımcılıktan en son şikayet etmesi, ağzına en son alması gereken kişilerden biridir.

Murat Can Başaran

 

 

 

 

Takvim

June 2021
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930