//
you're reading...

Medya İzleme

Yenigün – Tüberküloza karşı güneş

Yenigün Gazetesi’nin 26 Mart 2013 Salı günü yapmış olduğu ve ‘Tüberküloza karşı güneş’ başlığıyla okuyucularına duyurmuş olduğu haberde, tüberküloz rahatsızlığından korunmak için güneşle olan temasın arttırılmasını önermektedir. Haberin devamında tüberküloz hastalığının daha çok erkeklerde görüldüğü belirtilmektedir.

‘’ … Prof. Dr. İftihar Köksal, 20’li yaşlardan itibaren görülme sıklığı artan tüberkülozun erkeklerde daha fazla görüldüğüne dikkat çekerek, ‘ Beslenme bozuklukları, kötü koşullarda ve güneş görmeyen evlerde yaşam tüberküloz riskini arttırıyor’ diye konuştu. ‘’

Verilen bu bilgiye rağmen ve erkeklerin daha fazla risk altında bulunduğu belirtilmesine rağmen, haberin görselinde kullanılan fotoğraf bir kadın fotoğrafıdır. Kullanılmış olan kadın fotoğrafı günlük hayatta karşılaşma olasılığımız olan sokaktaki bir kadın veya güneşle doğrudan bağlantı kurulabilecek bir fotoğraf değildir. Kullanılan fotoğrafta bikinili bir kadın sahilde tek başına oturmaktadır. Başında hasır bir şapka bulunmaktadır ve vücudunun bir bölümüne güneş ışığı vurmaktadır. Güneşlenen bir kadından daha çok, ataerkil toplumda kadının üzerine yapıştırılmış olan ‘davetkar’ veya ‘baştan çıkaran’ etiketi ile kadın habere konu edilmekten çok metalaştırılmıştır. Fotoğrafın çekim açısı ve kadının objektife bakmıyor oluşuyla bir sağlık haberinden daha çok gözetlenme, teşhir etme ve bundan farkında olmama ön plandandır. Verilen bu bilgilerden yola çıkılarak bakıldığında, erkeklere buluşma riski olan bir hastalık haberi sağlık çerçevesinden dışarıya çıkartılarak, kadının çıplaklığı üzerinden okuyucu okuyucunun dikkatini çekme amacı taşıyan ve sonucunda kadının ve onun bedeninin metalaştırılmasıyla son bulan bir haber ortaya çıkmıştır.

Murat Can Başaran

 

Takvim

June 2021
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930