//
you're reading...

Medya İzleme

Yenigün – Öldüler, yenilmediler

Öldüler, yenilmediler

Yenigün Gazetesi’nin 30 Mart 2013 Cumartesi günü çıkan sayısında, Mustafa Gürkan köşesinde ‘Öldüler, yenilmediler’ başlıklı yazısında, suçu ve suçluyu öven ifadelere yer vermiştir. Her ne kadar dördüncü yargı paketiyle gazeteciler artık bu anlamda daha fazla ifade özgürlüğüne! Sahip olacaklarsa da, bu tarz ifadeler benzer olaylar için yol gösterici ve çatışma çözüm yolu olarak örnek ifade edici olmaktadır.

‘’…Yirmili yaşlarındaki 8 THKP ve 3 THKO savaşçısı, devrim ve sosyalizm mücadelesinde tarihi bir karar vermek zorunda kalıyorlar…Ünye’deki NATO üssünde bulunan 3 yabancı teknisyeni kaçırıyorlar…Burada en dikkat çekici nokta, sergilenen devrimci dayanışma örneği! Birbirinden farklı düşünen 2 örgütün militanları birlikte hareket ediyorlar. Ölümü göze alarak, bütün imkansızlıklara rağmen, 3 devrimcinin hayatını kurtarmaya çalışıyorlar…Ancak THKP geleneğini devam ettiren devrimci sol militanları, katliamın mimarı ve baş sorumlusu Nihat Erim’i cezalandırmıştır. Kızıldere katliamından tam 8 yıl sonra, dönemin başbakanı Nihat Erim, 19 Temmuz 1980 günü Dragos Deniz Kulübü’nün önünde otomobilinden inerken devrimci sol üyeleri tarafından silahla vurularak öldürülmüştür…sömürülmeyen ve tam bağımsız bir Türkiye ideali için kendilerini feda ettikleri görülüyor. Emperyalizme ve faşizme karşı mücadelede gösterdikleri cesaret, onların düşüncelerini ve ideallerini bugünlere taşımıştır. Barış ve özgürlük için girdikleri yolda, dönüş olmadığını biliyorlardı. Etrafları tamamen çevrildiğinde bile bir an pişmanlık hissetmediler. Teslim olmayı, geri dönmeyi bir an bile düşünmediler. Onlar öldüler, yenilmediler.’’

Verilen cezalar, alınan kararlar vs. haksızlıklara ya da adaleti yansıtacak unsurları barındırmamış olsa da, yazarın bu şekilde kaleme almış olduğu bir yazı ifade özgürlüğünü ve kanunların sınırlarını zorlamaktadır. Bugün terör örgütü olarak kabul edilen yapı ve onun temsilcilerini bayraklarını, üst düzey kişilerini değerlendirirken takınılan üslüp ile habere konu edilen terör örgütünün ve temsilcilerinin yapmış oldukları eylemlerle ilgili olarak kullanılan dil oldukça farklıdır. Geçmişte işlenmiş olan bir suçu, yazar 40 yıl sonra sanki yapılan eylemin meşru bir iş olduğunu göstermeye çalışmaktadır. Daha kötüsü, bundan sonra kişisel veya bir grubun veya terör örgütünün herhangi bir kararı beğenmemesi sonucunda, bu grup üyelerine izlenecek yol olarak kanunları değil öldürmeyi göstermektedir ve geçmişte öldürülen dönemin başbakanının öldürülmesini adaleti sağlama aracı olarak göstermektedir.

Murat Can Başaran

 

Takvim

June 2021
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930