//
you're reading...

Medya İzleme

Sözcü

Sözcü Gazetesi’nin sık sık AKP’yi ve BDP’yi hedef alan manşetler yaptığı bilinen bir şey. Buna karşın 17 Nisan 2013 günü basılan gazetenin ilk sayfasında BDP’li vekilin hakaret içeren sözleri ile ilgili haber manşette verilirken kullanılan dilin hakaretler ile dolu olduğunu ve buna ek olarak gazetenin içerisindeki haberlerden bazılarında kullanılan başlıklar görseller ile şiddetin yeniden üretildiğine şahit oluyoruz.

İlk olarak kapaktaki haber ile başlayacak olursak, haber BDP milletvekili Sebahat Tuncel’ in ‘‘Alçak, adi terbiyesiz ve şerefsiz’’ sözleri ile birine hakaret ettiğini yazmaktadır. Buna karşın Tuncel’in sözleri başlıkta tırnak işareti kullanılmadan verilmiştir. Başlığın hemen yanında kendisinin bir de fotoğrafının bulunduğu göz önünde bulundurulursa, bu başlık Tuncel’in sözlerini göstermek yerine kendisine hakaret olarak yazılmış gibi durmaktadır. Ayrıca haberin devamında Tuncel’den ‘‘Silopi’de 2 yıl önce polisimizi tokatlayan, bu yıl ise polis balosuna davet edilen…’’ şeklinde bahsedilmiştir.

İkinci haber ise ‘‘Cinayet Haberleri Sayfası’’ olarak bilinen 3. Sayfada yer alan bir işkence haberin başlığında şiddetin nasıl yeniden üretildiğini göstermektedir. Haberde, Hamide M., kocasından şiddet görmüş ve hastanede kendisine sorulduğunda ‘‘İnek tepti.’’ diyerek cevap vermiştir; ancak haberin devamında oğlunun şikayeti üzerine gerçeğin ortaya çıktığından bahsedilirken, kocanın bugüne kadar yaptığı saldırılar birebir anlatılarak şiddet yeniden üretilmiştir. Kadının sözleri ile aynen yazılan haberde dikkat çeken sözler ise ‘‘ ‘‘Beni tekme tokat dövdü, sonra da penseyle dişlerimi söktü. 2 yıl önce de odunla vurarak kolumu kırdı.’’ ’’ şeklinde doğrudan gazetede kullanılmıştır. Bunun yanında haberin yanındaki görselde haber gazete tarafından kısaca özetlenirken de benzer bir şiddet üretimi yaşanmıştır: ‘‘Böyle Şiddet Görülmedi: Karısı Hamide M.’yi hastanelik edene kadar dövdükten sonra penseyle dişlerini de söken Veysel M. …’’. Haberin başlığında ise üzerinde ısrarla durulan şiddet eylemi ‘‘tekme tokat dövmek’’ ve ‘‘dişlerini penseyle sökmek’’ kullanılarak şiddet sadece yeniden üretilmek ile kalmamış, aynı zamanda tekrar tekrar kullanılmıştır. Haberin başlığının ‘‘Eşini tekme tokat dövüp dişlerini penseyle söktü’’ olması zaten yeterince şiddet içeren bir durum iken aynı kelimlerin kullanılması olayı daha da kötüleştirmekten öteye gitmemektedir.

Şiddetin yeniden üretildiği son haber ise, gazetenin 14. sayfasında yer alan ve ABD’de gerçekleşen bombalı eylemi içermektedir. Haberin başlığı ‘‘İşte terörün iğrenç yüzü’’ olarak verilirken, haberin görsellerinde ise yaralılari kanlı sokaklar kullanılmıştır. Haberin merkezinde yer alan görselde, kanlar içerisindeki sokakta oturan ve bacakları, kolları yaralı bir kadına yer verilirken yerdeki kanlar mozaiklenmesine rağmen kadının yaralı fotoğrafı  moziklenmeye gerek görülmeden aynen kullanılmıştır. Haberde kullanılan diğer küçük boyutlu görsellerden ikisinde ise yaralılar yine moziklenmeden, doğrudan kullanılmıştır. Büyük görselin aksine bu küçük görsellerde hiç mozaiklenme kullanılmaz iken hem yaralıların yaraları açıkça gösterilmiş hem de yerlerdeki kan izleri mozaiklenmeyerek şiddet yeniden üretilmiştir. Bunun yanında haberin metnin baktığımızda ise ‘‘kol ve bacak kopması’’ toplam 3 defa (2 si haber metninin içerisinde, biri haberi özetleyen başlıkta olmak üzere) kullanılmış ve haber ısrarla ‘‘kol ve bacak kopması’’ sözcüklerini tekrar etmiştir. Küçük bir anektod da eklemek gerekir ki, ABD Başkanı Obama’ nın konu ile ilgili bilgi aldığı telefon görüşmesinin temsil edildiği görsel ise başkanın umursamazmış gibi bir poz verdiği bir telefon görüşmesinden alınmıştır. Böylece kullanılan sözcükler ile üretilen şiddetin sebebi olan bombalama başkanın fotoğrafı ile biraz meşrulaştırılmakta ve adeta ‘‘Böyle insanların böyle başkanları var’’ gibi bir görüntü ortaya çıkarmıştır.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki, Sözcü Gazetesi’nde yer alan haberlerde ‘‘nefret söylemi’’ yapılmıştır diyebiliriz diyebiliriz; çünkü milletvekilinin kullandığı hakaret sözcükleri başlıkta tırnak içerisinde verilmeyerek ve milletvekilinin fotoğrafı başlığın yanına yerleştirilerek gazete milletvekiline hakaret ediyormuş gibi gösterilmiş, haberin devamında ise milletvekili ‘‘polisi tokatlaması’’ ile tanıtılmıştır. Gazetenin diğer haberlerine baktığımızda ise şiddetin yeniden üretildiğini yadsınamaz bir gerçektir. Gazete, şiddet içeren eylemleri doğrudan anlatarak şiddeti yeniden üretmiş, bunun yanında kullandığı görsellerde yer alan kan, yaralanma gibi şiddet olayları ve sonuçları doğrudan okuyucuya verilmiştir.

Türker Şahin

Takvim

June 2021
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930