//
you're reading...

Medya İzleme

Vatan – Eşcinsel Evliliklerde Evlat Edinme Hakkı…

 14 Nisan 2013 Pazar

Reha Muhtar “Eşcinsel Evliliklerde Evlat Edinme Hakkı…” başlığıyla yazdığı yazısında eşcinsel evliliklerden ve eşcinsellerin çocuklarına miras bırakma hakkının bir insan hakkı olduğuna dair arkadaşıyla arasında geçen diyalogdan bahsediyor. Reha Muhtar, sonrasında özgürlüklere değindiği yazısında “Kişisel tercihler, hayatı istediği şekilde yaşama özgürlüğü, başkalarına zarar vermedikçe dilediğince düşünme ve davranabilme özgürlüğü inanılmaz boyutlara ulaşıyor…” ifadesine yer vermiştir. Burada önemli ve dikkate değer nokta Reha Muhtar’ ın eşcinsel yönelimi bir tercih olarak adlandırıyor olmasıdır. Eşcinsellik isteğe bağlı bir durum değildir ve bu nedenle bir tercih değil, yönelimdir.

Vatan’ ın Pazar ekinde Ceri’ nin Sayfası isimli sayfada Ceri Levis takma adıyla yazan yazar “Bu yaz bunları yapmayın!” diye yazarak kadınlara yönelik uyarı niteliğindeki maddeleri sıraladığı yazısında kadınlara ve güzellik sunumuna yönelik yazdığı maddelerde kadınlara yönelik olumsuz ifadeler kullanmıştır. Mesela “ayaklarınız pençe gibiyse açık ayakkabı giymeyin…, güneş ışınları suratınıza vurduğunda karşımızda ak sakallı dedeler görmeyelim…, bacaklarınız çarpıksa şort giymeyin anlamına gelen ifadeler kullanmıştır. Kullandığı bu ifadelerle bir taraftan kadınlara ne yapmaları gerektiğine dair kendince tavsiye verirken bir taraftan da saydığı özeliklere sahip olduğunu düşündüğü kadınları yeren ifadeler kullanmıştır. Yazar, kullandığı ifadelerle var olan güzellik anlayışını doğalmış gibi göstermiş ve bu güzellik anlayışının getirdiği özelliklere sahip olmayanları ötekileştirici bir dil kullanmıştır. Alternatif güzellik anlayışlarının önüne engel koyucu ifadeleriyle kadınları “güzel” olmaya zorlayıcı maddelerinin “doğru” olduğunu ima ederek yok saymıştır. Buna ek olarak kadınlara direktif verici bir ifade olan “yapmayın” ifadesini kullanan yazar kadınlar ne yapacağını bilmiyormuş gibi onları yönlendirici bir dil kullanmıştır.

Aynı sayfada aynı yazar tarafından yazılan bir diğer bölüm ise “Erkeği evliliğe ikna etmenin 3 temel kuralı” başlığıyla yer almıştır. Kadınların bir adamı evliliğe nasıl ikna edebileceğine dair bilgi verdiği yazısında yazar kural olarak sıraladığı maddelerde kadınlara şunu yapın, bunu yapmayın gibi tavsiye niteliğinde olan birtakım ifadeler kullanmıştır. Bu bölümde yazarın çizdiği resim ise kadınların tek derdi bir adam bulup evlenmekmiş gibi bir halini alırken kadınların içinde bulunduğu durum erkekler ve evlilik gibi indirgemeci bir bakış açısıyla kadınlar evlilik ve erkek üzerinden tanımlanmıştır. Yazar, kadınların erkeklerden gelen direktiflere ihtiyacı varmış veya onların tek derdi evlilikmiş gibi gösterdiği maddelerle kadın kimliğini erkek ve evlilik gibi kavramlar üzerinden yeniden tanımlamakta ve var olan tanımları kuvvetlendirmektedir.

Ezgi Olgun

Takvim

August 2020
M T W T F S S
« Apr    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31