//
you're reading...

Medya İzleme

Vatan – Kreşin Önünde Eski Eş Dehşeti

Vatan, 10 Nisan 2013 Çarşamba

“Eski kocam oğlumu çaldı” başlığıyla verilen haberde Serpil Özdemir isimli kadının oğlunu Fransa’ dan Türkiye’ ye gönderdiğinden ve 10 aydır görmediğinden bahsediliyor. Haber ilk olarak gazetenin ilk sayfasında 2 yaşındaki çocuğun fotoğrafının verilmesiyle sunulurken gazetenin dokuzuncu sayfasında detayları bir şekilde verilen haberde çocuğun fotoğrafı bir kez daha okuyucuya sunuluyor.

Haber “Kreşin Önünde Eski Eş Dehşeti” başlığıyla veriliyor. 4 yaşındaki kızını kreşe bırakmak üzere okulun önüne arabasıyla gelen kadını eski kocası B. Altıparmak’ ın yerde sürüklediğinden ve tabancayla yaraladığından bahsedilen haberde kullanılan kadına yönelik kullanılan ifade “yaralandı” şeklinde olmuştur. Kullanılan bu ifade kadın kendi kendine yaralanmış gibi bir anlam kazanırken kadını yaralayan eski koca B. Altıparmak eylemi yapan olmaktan uzaklaştırılarak masumlaştırılmıştır. Oysaki kadın kendi kendine yaralanmamış, eski kocası kadını yaralamıştır. Eylemi yapan kişi haberi yazan tarafından üstü örtük olarak gösterilmiştir.

“Rüveyda yürüdü sıra Yaren’ de” başlığıyla verilen haberde 3 yaşındaki Rüveyda Küçükkaya’ nın cam kemik hastası olarak doğduğundan ve gördüğü tedavi sonrasında yürümeye başladığından bahsedilirken Rüveyda’ ya ait olan fotoğrafta herhangi bir buzlama işlemi uygulanmamıştır ve çocuğun ismi aynı rahatsızlığı yaşayan Yaren isimli 4.5 yaşındaki kızın ismiyle birlikte açık olarak verilmiştir. Haberde Yaren isimli çocuğun soyadı ifade edilmezken çocuğa ait fotoğrafta buzlama gibi herhangi bir işlem uygulanmamıştır.

Ezgi Olgun

Takvim

August 2020
M T W T F S S
« Apr    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31