//
you're reading...

Medya İzleme

Yeni Asır – 91 Yıllık Sır

02.04.2013 

Yeni Asır’ın iki gündür  manşetten verdiği 91 yıllık Sır haber serisinin ikincisi bugün yine manşetten 91 Yıllık Sır-2 başlığı ile verildi.

KSK’nin tarihini araştırırken 1921’de Karşıyaka İplikçizade konağında ikamet eden Yunanistan Kralı 1. Konstantin’in eşi Kraliçe Sophie’nin ilk önce fotoğraflarının daha sonra da konağın bugünkü sahipleri tarafından bir bohçada 91 yıldır muhafaza edilen Kraliçenin iç çamaşırlarının ortaya çıkmasını konu alan gazete, haberi iki gündür manşetten veriyor.

İlk sayfada bir magazin haberi gibi sunulan ve ‘flaşh veya şok’ anlamına gelen görsel bir   kırmızı daire içinde ‘Kraliçein fotoğraflarından sonra giysileri bulundu’  yazısı dikkatleri çekiyor.  Devamı gazetenin 4. sayfasında tam sayfa olarak verilen haber için ‘’Kral, Kraliçenin iç çamaşırlarını ipte bırakıp kaçmış’’ başlığı kullanılmış ve alt başlık olarak ‘’Yunanistan Kralı 1. Konstantin’in işgal ettiği İzmir’den giderken arkasında eşinin özel eşyalarını bıraktığı ortaya çıktı’’ ifadesi kullanılmış

Haberin devamında gazete : bohçadan çıkan kıyafetlerin arasında bulunan ‘’kaçarken ipte kalan çamaşırlar’’ yazılı not ise Türk ordusunun  İzmir’e girmesiyle işgal kuvvetlerinin‘’arkalarına’’ bile bakmadan İzmir’den nasıl kaçtıklarını ortaya koydu’’ ve  konağın bugünkü sahibi ‘’Fikri Altay’ın Kraliçe’nin fotoğrafı gibi, çamaşırlarına da sahip çıktığının ortaya çıktı’’ gibi bir ifadeler kullanmış.

Haberde dikkatleri çeken bir diğer husus ise haberin en üstünde bulunan Kraliçenin fotoğrafının altında bohçadan çıkan kraliçeye ait olduğu iddaa edilen iç çamaşırları fotoğraflarının da sergilenmesidir. Ayrıca  bir ucundan haberi yapan Ahmet Diker’in diğer ucundan da konak sahiplerinden olan ve Karşıyaka’nın ilk belediye başkanı olan Fikri Altay’ın tuttuğu  Kraliçeye ait iç çamaşırı ile çekilen bir fotoğraf  da kullanılmış.

Haberde kullanılan dile baktığımız zaman ‘’işgal’’ kuvvetleri olarak bahsedilen Yunanistan Kral’ı 1. Konstantin  korkak ve arkasına bakmadan kaçan bir Yunan Kralı olarak verilmiştir. Ayrıca Kraliçenin iç çamaşırların teşhir edilircesine sergilenmiş ve iki tarafından tutulan bir iç çamaşırı ile objektiflere poz verimleştir.  Bu dil ve fotoğraflar hem Yunan halkını hem de Şahsi olarak Kral’ın ve Kraliçenin kendisinin (varislerini veya yakınlarını) rencide edici ve küçük düşürücü bir dildir.  Haberde daha çok Kraliçe’nin iç çamaşırları üzerine yoğunlaşılması hatta kıyafetler arasından çıkan ‘’kaçarken ipte kalan çamaşırlar’’ yazılı notun da arkalarına bile bakmadan kaçan Yunanlıların korkaklığının ve namuslarına sahip çıkamayan insanlar olduğunun kanıtı olarak verilmesi gazetecilik etiği açısından kabul edilemeyecek bir durumdur.  Namus kavramının kadın üzerinden şekillendiği erkek egemen bir kültürün hakim olduğu Türkiye toplumunun  değerleri ile böyle bir yaftalama yapılması; eşinin iç çamaşırlarını bile alamadan kaçan Yunanistan Kral’ı 1. Konstantin’in namussuz bir erkek olduğunu göstermektedir. Ayrıca eleştirel toplumsal cinsiyet sosyolojisi literatüründe yurt ve üzerinde yaşanılan toprak parçası kavramları ‘kadın’ olarak temsil bulurken bu toprak parçasını koruyan , üzerinde egemenlik kuran devlet, kişi ya da kişiler ‘erkek’ olarak temsil bulmaktadır. Haber diline ve haberde kullanılan fotoğraflara bu perspektiften bakıldığı zaman işgal kuvvetleri olarak adlandırılan Yunan kuvvetleri ve onun Kral’ı olan ‘’korkak’’1. Konstantin yurduna ‘kadınına’ sahip çıkmamış ve o toprakların gerçek sahibi olan Türk kuvvetleri yurdunu ‘kadınını’ işgal kuvvetlerinden geri alarak namusunu temizlemiştir. Kraliçenin yatak odasının habere konu olması ve iç çamaşırlarının teşhir edilir gibi sergilenmesi Yunan Kral’ının mahremine girildiğinin Yurdunu ‘kadınını’ geri alarak namusuna sahip çıkan Türk ordusunun zaferinin görsel  kanıtı olarak gösterilmiştir. Bu açıdan bakıldığı zaman haberin kurgusu dili ve haberde kullanılan fotoğraflar cinsiyetçi ve milliyetçi söylemler barındırmaktadır.

Faruk Kurttekin

Takvim

August 2020
M T W T F S S
« Apr    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31