//
you're reading...

Medya İzleme

Haber Ekspres – ‘‘Açlık Grevlerine Destek Veren 13 Kişiye Gözaltı”

17 Aralık 2012: “Ceza evlerinde açlık grevlerine destek vermek için gittikleri Ak parti İl Başkanlığı önünde yaşanan arbedede polis memurunu başından yaraladıktan sonra Konak Meydanında açlık grevine başlayan 4’ü kadın 13 kişi gözaltına alındı.”

Haberin alt başlığında açlık grevlerine destek vermeye gidenlerin destek verdikleri için değil, polis memurunu yaraladıkları için göz altına alındıkları düşüncesi verilirken çıkan arbedenin ve göz altına alma eyleminin özneleri belirtilmeden edilgen bir dil kullanılmıştır. Polis memurunu yaralayanların açlık grevlerine destek vermek amacıyla oraya giden 4’ü kadın 13 kişi olduğu belirtilmiş ve haberin detaylarında bu kişilerin Halkların demokratik kongresi (HDK) üyesi bir grup olduğu belirtilmiştir. “Kendilerini Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üyeleri olarak tanımlayan grup, geçen Pazar günü ceza evlerindekilere destek vermek amacıyla Ak Parti İl Başkanlığı önünde basın açıklaması yapmak istedi. Buna izin verilmemesi üzerine yaşanan arbedede, grup üyeleri taş atarak bir polis memurunu başından yaraladı. Bunun sonrasında Konak Meydanı’na doğru yürümeye başlayan grup üyeleri bu kez yolda karşılaştıkları Altay futbol takımı taraftarlarıyla kavga etti.”

Habere bakıldığı zaman grubun maruz kaldığı her şey edilgen bir dil ile verilirken, taş atmak, yaralamak, kavga etmek gibi olaylarının öznesinin kesin bir dille HDK üyeleri olduğu söylenmiş ayrıca polis memurunun kafasını yarmak, başka gruplarla kavga etmek gibi olumsuz davranışlarla, grup terörize edilmeye çalışılmıştır. Grubun açlık grevlerine destek verdikleri için değil, bu olayları gerçekleştirdikleri için göz altına alındıkları düşüncesi verilmeye çalışılmış ve desteklenen şeyin, destekçilerin haberdeki temsili ile ancak bir grup kavgacının destek verdiği bir açlık grevi olduğu düşüncesi verilmiştir.

Faruk Kurttekin

 

Takvim

August 2020
M T W T F S S
« Apr    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31