//
you're reading...

Medya İzleme

Yenigün Gazetesi – ‘‘Dayak, meslek sahibi yaptı”

http://www.gazeteyenigun.com.tr/gundem/112153/dayak-meslek-sahibi-yapti-

Yenigün gazetesinde 19 Kasım 2012 günü yer alan habere göre, aile içi şiddete maruz kalmış kadınlara eğitim verilerek iş ve meslek sahibi olmaları sağlanmıştır. Projeye Liyakat Derneği, Mazhar Zorlu Teknik Ve Endüstri Meslek Lisesi, İŞKUR ve Aile Ve Sosyal Politikalar İzmir İl Müdürlüğü destek vermiştir. Proje yaklaşık olarak 1 ay kadar sürmüş ve kadınlara 90 saatlik bir eğitim verilmiştir. Haberde yetkililerin açıklamalarından da anlaşılacağı üzere, eğitim alan kadınların güvenliğinin ve gizliliğinin en önemli unsurlardan biri olduğu vurgulanmaktadır; ancak gazete hem haber fotoğrafında hem de haber metninde şiddet görmüş kadınların hem resimlerini hem de kimliklerini deşifre etmektedir. Devletin dahi koruyamadığı kadınları deşifre eden gazete,  bu kadınları potansiyel bir erkek şiddeti ile karşı karşıya bırakmaktadır. Bugün ataerkil toplumda şiddet gören kadınların eşleri, sevgilileri, abileri ya da babaları tarafından şiddet gördüğü bir gerçektir. Bunun yanında kadınların en yakınları olarak bildikleri bu ”erkek grubu”, kullandıkları şiddeti açıklarken hayal gücünün bütün sınırlarını da zorlamaktadır. Eşini, giydiği kıyafetten ötürü izlemiş olduğu bir porno karakterine benzeteninden acısı daha hafif olsun diye bayıltarak öldürenine kadar, geniş yaratıcılığa sahip şiddet kullanmaya meyilli erkek grubunun yaşadığı bir toplum söz konusudur. Böyle bir toplum yapısında kursa katılan eş ya da eski eş, bu şiddete eğilimli erkek grubu tarafından tekrar cezalandırılabilir; çünkü günümüz toplumunun erkeği, boşanmış olsa dahi eski eşini hala kendisine ait bir ”mal” gibi nitelemektedir. Bu bağlamda gazetenin gizliliğe önem vermeyip hem isim ile hem de fotoğraf ile kadınları deşifre etmesi onlar için bir tehlike yaratabilir.

Diğer bir nokta ise dernek yetkilisinin meslek sahibi olmuş kadınları ”rehabilite ederek topluma kazandırdıklarını” ifade ediyor olmasıdır. İlk okumada ”masum” bir anlam, ”kadınlara meslek verilerek özgürlüklerini ellerine almalarının sağlanması” gibi bir anlam oluşsa da bir kez daha okunduğunda ikinci bir anlam olarak farklı bir algı ortaya çıkıyor. Bunu anlamak için ”kimin rehabilite edildiği” ve ”kimin topluma tekrar kazandırıldığı” sorularını sormamız gerekiyor. Topluma tekrar kazandırılan insanlar genel olarak ”cezaevinden çıkmış kişiler” için kullanılır. Onları işledikten suçun cezasını çektikten sonra toplumsal yaşama tekrar adapte olmaları için yardımda bulunulur. Yani bu anlam üzerinden  bakıldığında, kadınların sanki bir ”suç” işledikten sonra rehabilitasyon süreciyle ”eğitildikleri” anlamı ortaya çıkmaktadır. Yani kocasına ya da sevgilisine itaat etmeyen ve kendi kararlarını kendi vermek isteyen kadın, ”tedavi edilmesi” gereken kişiler gibi gösterilmektedir.

Başka bir nokta ise, kadınların eğitimlerinin ne üzerine olduğu ya da  hangi süreçler sonucunda bu eğitimi başarılı olarak bitirdikleri üzerine yoğunlaşmak yerine gazete, kadınlara ataerkil toplum tarafından atfedilmiş olan ”duygusal” olma özelliğini ön plana çıkarmaktadır. Hem haberin fotoğrafında hem de haberin içeriğinde, konuşma yapan kadının ve diğer kadınların konuşma sonrasında ”ağladıkları” ve ”duygusal anlar” yaşadıkları anlamı öne çıkarılmaktadır.

Murat Can Başaran

Takvim

August 2020
M T W T F S S
« Apr    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31